Pist Çizgisi

Pist Çizgisi

Erka Trafik firmamız; havayolu trafiğinin düzenlenmesini sağlayan pist çizgileri tasarlamaktadır.  Havayolu pist çizgileri temelde uyarı çizgileri olarak da adlandırılabilir. 
Pist çizgileri ile uçakların nereden kalkacakları ve nereye inecekleri belirlenmektedir. Ayrıca nerede bekleyeceklerini de belirten bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Pist çizgileri belirttiğimiz tüm bu özellikler kapsamında, pilotlar için önemli bir kılavuz olmuştur. Havalimanı yolcu trafiğinin düzenlenmesinde de önemli rol üstlenmiştir. Tüm hava koşullarına uygun şekilde dizayn edilmiştir. Pist çizgilerini, kolay kuruyan boyalardan yapıyoruz. Yüzeye tam yapışan boyalar sayesinde pist çizgilerinin kullanışlılığını daha çok artırıyoruz. Uçak, pist çizgilerini takip ederek havaalanında hangi bölgeye ineceğini çok iyi bilir. Pist çizgileri aynı zamanda jet yakıtlarına da çok dayanıklıdır.
Pist Çizgilerinin Özellikleri
Havaalanı pist çizgileri; yüksek kaliteye sahip malzemelerden üretilmiştir. Pist çizgilerinde kullanılan boyaların en önemli özelliği, hızlı kurumasıdır diyebiliriz. Böylelikle havalimanı trafiğini kesinlikle aksatmamaktadır. Pist çizgileri, yatay işaretler şeklinde adlandırılmıştır. Geceleri de çok rahat görünebilecek şekilde oluşturulmuşlardır. 
Reflektörlü diye isimlendirilen Pist çizgileri;

  • ♦ Ultraviyole ışınlarına çok dayanıklıdır,
  • ♦ Ağır hava koşullarına dahi dayanıklı olmasıyla biliniyor,
  • ♦ Çok kolay yüzeye uygulanabiliyorlar,

Pist çizgileri, yüzeye uygulanırken; püskürtme makinelerinden faydalanılır. Zemine uygulanan pist çizgileri boyalarının iki veya üç milimetre kalınlıkta olması gerekiyor. Pist çizgileri, çok yükseklerden dahi fark edilebilecek özellikte tasarlanmaktadır. Bahsettiğimiz tüm bu özellikler doğrultusunda pist çizgilerini tasarlıyoruz. 

1