Şarj İstasyonu Boyama

Şarj İstasyonu Boyama

Erka Trafik, elektrikli araçların şarjlarının doldurulduğu yerlerde şarj istasyonu boyama hizmeti sunuyor. Türkiye’de elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte şarj istasyonları da bir gereklilik haline dönüştü.

AVM otoparkları başta olmak üzere birçok kamuya açık alanlarda şarj istasyonları monte edilmeye başladı. Aynı zamanda şahsi olarak da insanlar, özel şarj alanı oluşturmaya başladılar. Dolayısıyla şarj istasyonlarının olduğu alanlarının net şekilde belirtilmesi için çizgilerle boyama işlemleri yapılmaya başladı.

Elektrikli araç şarj istasyon çizgileri, insanları şarj istasyonlarına yönlendiriyor. Bu çizgiler, özel içerikli boyalarla çizilir. Boya sertleştiği ve dayanıklı kaplamadan oluştuğu için aşınma, solma, yıpranma ve çizilmelere karşı çok dayanıklıdır. Böylelikle alanda çizgiler uzun seneler kalabilir.

 

Şarj İstasyonu Boyama Avantajları

 

Şarj istasyonu boyama işlemleri çizgiler oluşturulur. Bu çizgiler, elektrikli araç sahiplerini yönlendirmektedir. Karışık trafik durumlarının engellenmesi ve şarj noktalarının belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Şarj istasyonu boyama işlemlerinin avantajları şöyle sıralanabilir;

 • Trafik düzenleme,
 • Yönlendirme-Belirtme,
 • Verimli kullanma,

Şarj istasyonlarının olduğu alanlarda boyalarla çizgiler oluşturularak trafik akışının düzenlenmesi sağlanır. Elektrikli araç şarj istasyon çizgileri sayesinde insanlar, istasyonların nerede olduğunu öğrenirler. Bahsettiğimiz uygulama sayesinde şarj altyapısı kullanımı optimize edilebilir.

Şarj istasyonlarına erişim, kullanım saatleri ve zaman sınırları konusunda insanlara bilgi veren işaretlemeler yapılır. Şarj istasyon boyama uygulamaları, istasyon tabelaları ve yön bulma tabelaları için alana yapılır.

 

İstasyon Tabelası

İstasyon tabelaları, elektrikli araç istasyonlarının olduğunu belirten tabelalardır. İstasyon tabelaları sayesinde elektrikli araç sahipleri şarj altyapısı ve ilgili park alanları kullanımına dair politikalar hakkında bilgi sahibi olurlar. İstasyon yöneticisi tarafından şarj istasyonları alanlarının sadece elektrikli araçlar için olduğunu belirten işaretleme ve tabelalar oluşturulabilir. Aynı zamanda bir elektrikli aracın şarj ettiği sürede bu uygulamalarla belirtilebilir.

 

Yön Bulma Tabelaları

Şarj istasyonu boyama işlemleri, yön bulma tabelaları tasarımı içinde kullanılabilir. Yön bulma tabelaları, elektrikli araç sürücülerinin otoyol vb. yerlerden istasyonlara yönelmesine yardımcı olur. Şarj istasyonu için boyama işlemleriyle oluşturulan tabelalar;

 • Kamuya açık alanlar,
 • Caddeler,
 • Alışveriş merkezleri,
 • Havalimanları,
 • Bisiklet yollarındaki tabelalarla aynı özelliklere sahiptir.

 

Şarj İstasyonu Boyama Aşamaları

 

Şarj istasyonu boyama işlemleri için öncelikle alan değerlendirmesinin yapılması gerekiyor. Şarj istasyonları nerede olması gerektiği belirlenmelidir. Ayrıca hangi bölgelerin işaretleneceği de boyama ile belirtilir. Boyama işlemleri için kullanılacak şekil ve renklerde çok önemlidir. Örneğin, elektrikli araçlar çevreye duyarlı ve sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir. Elektrikli araçların çalışmasını sağlayan elektrik enerjisi sürdürülebilir olduğundan dolayı istasyonlarının bulunduğu alanların yeşil renkle belirtilmesi çok akıllıcadır.

Şarj istasyonlarının boyama işlemlerinde özel araçlar kullanılıyor. Boyalı şeritler ya da özel makinelerle işaretlemeler yapılır. Burada çizgilerin net ifade edilmesi ve doğru çizilmesi hayati önem taşıyor. Şarj istasyonlarının bulunduğu alanları net şekilde ifade edebilmek için sembol ve işaretler belirgin şekilde alanlara uygulanır.

Elektrikli araç şarj istasyonlarının olduğu alanlara uygulanan boyama ve işaretlemeler düzenli aralıklarla yenilenmelidir. Şarj istasyonu boyama işlemleri, yeşil ulaşımı teşvik noktasında etkin rol oynuyor. Aynı zamanda trafik akışının düzenlenmesi içinde önemli uygulamalar arasında yer alıyor.

 

Şarj İstasyonu Zebra Boyama

 

Elektrikli araç şarj istasyonlarının daha güvenilir hale getirilmesi için zemin şablon boyama işlemleri yapılabilir. Zemin boyama şablonları, alüminyum malzemelerden imal edilmiştir. Trafik yönetimi, stok alanları, uyarı, bölüm isimleri, yönlendirme vb. birçok amaç için kullanılabilir. Bu uygulamalara yalnızca zemin için tercih edilmez. Şarj istasyonlarının duvarlarında kullanılmak üzere de tercih edebilirsiniz.

Zemin güvenlik şablonları, elektrikli şarj istasyonlarının güvenli kullanımına dair uyarıları barındırıyor. Şarj istasyonu zebra boyama işlemleri; sprey, rulo ve fırçayla uygulanır. Uygulamada başarılı olmak için alanın temiz olması gerekiyor. Çünkü boya temiz alanda daha iyi tutar.

Erka Trafik, uzman ekibiyle elektrikli araç şarj istasyon çizgileri uygulamalarını uzun ömürlü ve dayanıklı boyalarla gerçekleştiriyor. Toksik olmayan ve çevre dostu boyalar kullanıldığı için insan sağlığıyla çevreye zarar verme olasılığı da minimuma indirilmiş oluyor. Firmamız başta Ankara olmak üzere Türkiye’nin her tarafına elektrikli şarj istasyonu boyama hizmetleri sunuyor.

Elektrikli araçların şarj istasyonları için soğuk yol çizgi boyası da kullanılıyor. Soğuk yol çizgi boyalarıyla işaretlemeler ve semboller oluşturuluyor. Soğuk boyanın ana bileşenleri;

 • Cam kürecikler,
 • Reçineler,
 • Bağlayıcı maddeler,
 • Pigmentlerdir,

Cam kürecikler, ışığı yansıttığından dolayı işaretlemeler geceleri dahi rahat görülür. Hızlı kuruduğu için gün içinde alan kullanıma açılabilir. Erka Trafik ile iletişime geçerek şarj istasyonu boyama işlemleriyle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Şarj istasyonu boyama işlemleriyle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şu şekildedir:

 

 1. Şarj İstasyonu Boyama Gerekli midir?

Elektrikli araç şarj istasyonlarının alanlarını ve istasyonun nasıl kullanıldığını belirttiği için gerekli bir uygulamadır.

 

 1. Şarj İstasyonu Boyama Trafik Akışını Sağlar mı?

Şarj istasyonlarının olduğu alanlara boyalarla işaretlemeler yapılarak trafik akışının düzenlenmesi sağlanır.

 

 1. Şarj İstasyonları Boyamaları Dayanıklı mı?

Şarj istasyonları boyaları dayanıklı içeriklerden oluşuyor.

1