Ankara Çavuş Tarama

Ankara Çavuş Tarama

Çavuş tarama otopark ve alışveriş otoparklarının temel ögesidir. Özellikle karayollarında, otobanlarda, kentler arası güzergahlarda; geçiş üstünlüğü, yol hakkı ve seyrin devam şekli için en mühim belirteçlerdir. Trafik işaretleri yol zeminine belirlenen kurallara bakılırsa çizim edilir. Trafik kurallarına uymak, güvenle gezi etmek için yol çizgisi belirlenen otoyol özelliklerine bakılırsa uygulanır. asfalt boyası olarak, otoyol zeminlerinin özelliklerine bakılırsa uygulanır. Şehirler arası yollarda çoğu zaman kullanılan metot soğuk yol çizgi boyasıdır. Dayanıklılık ve uzun zaman kullanım açısından termoplastik boyalar daha avantajlıdır. Lakin şerit çizgileri kent içi trafiklerinde daha sık kullanıldığı için kentler arası yolculuklarda fazlaca tercih edilmez.

Çavuş Tarama Nedir?

 Günümüzde sık kullanılan yerlerden biri de kapalı otoparklardır. Kapalı otoparkların inşa edilme sürecinde değişik işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlerden biri de kolon ve duvar çavuş taraması adını almaktadır. Otoparkların daha güzel duyu ve tertipli görülmesi için meydana getirilen bu işlemler, otoparklar haricinde değişik alanlarda da uygulanmaktadır. Boyama işlemleri ile meydana getirilen uygulamalar, spor sahaları ve otoparklarda da tercih edilmektedir. Otoparklardaki kolon ve duvarların boyanma hizmetleri değişik şekillerde yapılabilmektedir. Duvar ve kolonlara meydana getirilen işlemlerin değişik adları bulunmaktadır. Bu isimler; dönem boyama, zebra tarama, çavuş tarama ve kodlama şeklindedir. Çavuş tarama; güzel duyu ve kaliteli manzara için meydana getirilen boyama işlemleridir. Kuşak boyama işlemleri ise otoparklardaki hasarı önlemek için meydana getirilen uygulamalardır. Bu tür uygulamalar, emniyet amacı ile yapılmaktadır. Zebra tarama; çoğu zaman çift yöne haiz olan otoparkların içerisine meydana getirilen işlemlerdir. Kapalı otoparklardaki zebra tarama uygulamaları, hasarı önlemek ve emniyet amacıyla yapılmaktadır. Alışveriş merkezi ve kapalı oto park alanlarındaki kolon ve duvarlara uygulanır. Araçların otopark çıkış, giriş çıkış ve içerisinde daha güvenli hareket etmesine yardımcı olur.

Çavuş Tarama Ne İşe Yarar?

Genellikle otoparklarda yön bulucu olarak kullanılır. Bunun yanı sıra oto parklarda giriş ve çıkışlarda da yönlendirmek için kullanılabiliyor.  Çavuş tarama uygulaması yapılan otopark kolon ve duvarları daha hoş görünüme sahip olmaktadır. Bunların yanı sıra otopark içinde ki araçların ve sürücülerin daha güvenli ve konforlu hareket etmelerine olanak sağlıyor bunu nasıl mı yapıyor işte şöyle örneğin siz bir alış veriş merkezinin otoparkındasınız ve sürekli bir yerlere dönüyorsunuz ve virajlara giriyorsunuz bu çizgiler size önceden nerede ne kadar viraj olduğunu bildiriyor ve siz buna göre aracınızın hızını ve manevrasını önceden ayarlayabilme imkanı sağlıyor ve dolayı ile daha güvenli ve konforlu sürüş sağlanıyor. Tabi trafikteki her çizginin bir özelliği olduğu gibi Ankara’daki çavuş taramalarının da bir özelliği var bunlar şöyle sıralanabiliyor öncelikle zıt 2 renk kullanılarak sürücünün dikkati çekmesi amaçlanıyor ve daha donrasında size bir navigasyon gibi hareket ettirebiliyor. Çavuş taramalarında genellikle tercih edilen renkler sarı ve siyah oluyor bunun sebebi en renkli otoparklarda bile belirgin olabilmesi ve dikkat çekmesidir. Ankara’da ki neredeyse bütün otopark ve alış veriş otoparklarında çavuş tarama çizgileri kullanılma ve olabilecek her türlü maddi manevi hasarları önlemeyi amaçlanıyor. Bu çizgiler genellikle alış veriş merkezi ya da oto park  yönetimi tarafından yapılsa da yeri geldiğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından da yapılabilmedir

1