Yol Çizgi Boyası

Yol Çizgi Boyası

Yol çizgi boyası, trafik işaretlendirmesi yapmak amacıyla üretilen ve uygulanan boyalardır. İçeriğindeki özel bileşeni dolayısıyla uygulandığı yerde ilk günkü görünümüyle uzun süre kalma özelliğine sahiptir. Kolay kolay yıpranmayan dayanıklı çizgi boya uygulamaları, aynı zamanda görüş üstünlüğü sağlayacak özelliğe sahiptir. 

Su bazlı, akrilik ya da kauçuk içerikli olmak üzere farklı formüllerde çizgi boyası üretimi yapılmaktadır.  Değişik çeşitleri de bulunan yol çizgi boyası, açık ve kapalı alanlarda düşey ya da yatay trafik işaretlendirmesi yapmak için kullanılmaktadır. Temel kullanım amacı; uyulması gereken trafik kurallarını bildirmektir. Otoparklardan yaya kaldırımları ve büyük tesislere kadar birçok alanda işaretleme için yol çizgi boyaları kullanılır. Uygulanacak çizgiye ve yüzeye bağlı olarak faklı formülde boyalar kullanılarak uygulanabilir. 

Yol Çizgileri Ne İçin Kullanılır?

Yol çizgileri insan ve araç yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde, araçlar ile yayalara rehberlik etmek için kullanılmaktadır. Tüm dünyada geçerli olan trafik kurallarının karışıklık, belirsizlik ve tekdüzeliği ortadan kaldıracak şekilde anlatılmasında yol çizgi boyası en önemli araçtır. Yol çizgi sistemlerini teknolojik gelişmelere göre daha da iyileştirmek için devamlı çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde en gelişmiş teknikler ve kaliteli malzemelerle uygulanan yol çizgileri, sürüş ve güvenlik uygulamalarını sürücülere aktarmak amacıyla uygulanmaktadır.

Yol çizgi boya uygulaması için dikkat edilmesi gereken faktörler göz önünde bulundurulduğunda, uzun süre fonksiyonel olarak kullanılabilecek şekilde uygulama gerçekleştirilebilir. 

Yol Çizgi Boyası Nasıl Uygulanır?

Yol çizgi boyası zemine ve amaca göre uygun boya türü seçildikten sonra, bazı kriterlere dikkat edilerek uygulanır. Öncelikle çizgi boyası uygulama için alanın temiz olması gerekir. Zeminin kuru olması, taş, kum ve çamur gibi maddelerden arındırılmış olması, boyanın alana tutunması için temel koşuldur. Ayrıca çizgi boya uygulaması için yolda yağ, asit ve zift gibi malzemenin zemine iyice tutunmasını engelleyecek maddeler olmamalıdır. Yol çizgi boyası yapılacak alanlarda havanın çok rüzgarlı olmadığı zamanlar tercih edilir.

Yol çizgi boyaları uygulama şekli, boyanın türüne göre değişiklik gösterebilir. Soğuk yol boyaları makine, fırça ve rulo ile kolayca uygulanabilirken çift kompenantlı yol boyaları profil atlatma ve serpme makineleriyle uygulanabilir. Termoplastik boyalar ise sıcak uygulama yapılmasına elverişli makinelerle uygulanır. Ne kadar boya kullanılacağı ise, boyanın türü ve istenen kalınlığa göre değişiklik göstermektedir. Uygulama alanının ihtiyacı, işverenin talepleri ve personelin profesyonelliği birleştiğinde uzun süre yıpranmadan kullanılabilecek şekilde yol çizgi boya uygulaması yapılabilir.

Yol çizgi boyası zemin hazırlığı yapıldıktan sonra uygulama talimatları dikkate alınarak gerçekleştirilir. İşinin uzmanı çalışma ekibi, alanın şartlarına ve zeminin özelliklerine göre uygun boya türüyle çizgi boyası uygulamasını kolaylıkla yapabilir. İstenilen alana ve amaca yönelik profesyonel uygulama için Erka Trafik ekibimizle iletişime geçebilir, yol çizgi boya uygulamasını ekonomik fiyatlarla maksimum kalitede yaptırma ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

1