Ankara Okul Saha Çizgileri

Ankara Okul Saha Çizgileri

Okul saha çizgileri genellikle belirli kalıp ve ölçülere göre çizilir bu kalıp ve ölçüler ne tür okul sahası olacağına göre değişir. Okul saha çizgilerinin kendine ait özellikleri bulundurur kendi içinde bunu da okulun sahip olduğu alana veya kapladığı yüz ölümüne göre değişebilir. Zemin kaplama işlemi tamamlandıktan bir gün sonra standart ölçüler baz alınarak özenle çizilmelidir.

Çizimlerde kullanılan malzemeler; bant makinesi, maskeleme bandı, tebeşir, ip, metre, boya, fırça ve rulo. Çizime öncelikle sahanın orta noktaları bulunarak başlanır. Saha gönye alındıktan sonra aşağıdaki ölçüler kullanılarak tebeşir yardımı ile işretler alınır, işaretlenen yerler ip ile birleştirilir, daha sonra bant makinesi ile  5 cm lik bir şerit oluşturulur. Son olarak şerit içleri boya ile boyanır. Ortalama yarım saat sonra bantlar kaldırılarak saha artık oyun oynamaya hazır hale gelmiş olacaktır.

Okul Saha Çizgileri Türlerine Göre Değişiklikleri Nelerdir?

 Futbol sahalarının özellikleri sahanın yanlarında yer alan iki uzun çizgi taç çizgisi, kısa kenarlarda yer alan çizgiler ise kale çizgisi olarak adlandırılır. Kale çizgileri 45 ile 90 m (50 ile 100 y) arasında ve birbirleriyle aynı uzunlukta olmalıdır. Spor sahası çizgileri için geliştirilen bu boyaların içinde yapı itibarı ille çim saha boyaları farklılık gösteriyor. Özellikle futbol ve golf sahalarında kullanılan bu boya, reçine esaslı su bazlı boya olarak biliniyor. Farklı renklerde yapım edilen bu boyalarla her türlü çimle kaplanmış alanlar boyanıyor. Sahaların çizilmesinde bu boyaların beyaz renkli olanlar kullanılırken, yeşil renkli olarak üretilenleriyle de sararan çimlerin yine yeşil bir renge bürünmesi sağlanıyor. Bilinen kireç ve plastik boyaların çimlere zarar vermesinden ötürü bu boyalar geliştirilmiştir. Çim sahalar için hususi olarak yapım edilen bu boyalar çimlerin fotosentez yapmasını engellememektedir. İnceltmeden kullanılan bu boyalar 15 dakika şeklinde bir müddette kuruma özelliğine sahiptir. Voleybol da ise şu şekildedir; Bütün çizgiler 5 cm genişliğindedir. Orta çizgi Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9x9 m boyutlarında iki eşit alana böler  bunun ile beraber orta çizgi kalınlığının, bütünüyle, her iki oyun alanının da sınırları içerisinde olduğu kabul edilir.  En favori olan sporların sahaları bu şekilde ve bu kurallara göre çizilmektedir ve her spor dalına göre çizgilerin kendine ait özellikleri vardır. En farklı saha çeşidi ise bize Amerikan futbolunda ortaya çıkmaktadır sebebi ise düzensiz çizgilerin bulunması ve bunların rastgele olarak dağılmasıdır. Ankara’da okul saha çizgilerini çizme görevi çoğunlukla Ankara Büyükşehir Belediyesi üstlenmektedir ve bakımlarını da onlar yapmaktadır her yıl onlarca saha çizgileri Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılmakta ya da yeniden çizilmektedir. Her yıl onlarca okulun ve eğitim yuvalarının öğrenciler spora istekli olması ve spora karşı yeteneklerini sergileyebilmesi için sahalar oldukça önem taşır.

1