Ankara Yatay Yol Çizgisi

Ankara Yatay Yol Çizgisi

Yol çizgileri öncelikli olarak araçlar daha sonrasında trafik için neredeyse en önemli trafik unsurlarındandır. Yol çizgileri araçların gündelik sürüşlerinde hem sürüş konforunu arttırır hem de olası tehlikeli durumlarda kazaya neden olma söz konusu olabilir. Yatay yol çizgilerinin mekana ve zamana göre anlamları değişebilir. Yol çizgileri sürücüler için oldukça önemli bir trafik unsurudur. Sebebi ise yol çizgileri sürücünün bir navigasyonu gibidir sürücüyü yola hazırlar yol hakkında bilgi veriri ve olası tehlikeli durumları sürücüye haber verir. Bu yüzden yatay yol çizgileri günlük ve trafik hayatımızın vaz geçilmezlerinden biri haline geliyor bu durum bizi daha bilinçlenmemize ve olası kötü vakaların yaşanmasına da engel olabilmekte Yol çizgisi olmayan bir yoldan gece karanlığında ve hatta gündüz vakitlerinde geçtiğinizde aracınızı kullanmakta zorluk çekeceğiniz kesindir.. Yol çizgisi çizilmesi gibi dikkat edilmesi gereken ve çeşitli standartlara bağlı olarak ilerleyen bir iştir. Yatay yol çizgilerinin en önemli özelliği ise geceleri araç sürücülerinin sadece farlarının ışığı ile takip etmelerini sağlar gece karanlık bir yolda hızlı giden bir araç yol çizgisi olmadan neredeyse sürüş yapamaz.

 Ankara’da ki Yatay Yol Çizgilerinin Özellikleri

Özelikle Ankara yatay yol çizgileri çok önemlidir çünkü Ankara gibi eğimli bir araziye sahip şehirde virajlar kaçınılmazdır dolası ile yol çizgileri olmadan Ankara’da gece yola çıkılmayabilir. Ankara’nın neredeyse hemen hemen her yerinde yol çizgileri mevcuttur. Yol çizgileri kullanım alanlar, kullanım yeri, kullanım amacı ve çeşitli faktörlere göre değişebilir dolasıyla onlarca çeşit yatay yol çizgisi vardır. Bunlar kesik yol çizgisi, devamlı yol çizgisi, kesik devamlı yol çizgisi, yan yana devamlı yol çizgisi gibi onlarca çeşide sahiptir ve genellikle trafiğin en önemli hususlarından biridir. Yol çizgilerinin yapım açısından ele aldığımızda çeşitli özelliklere sahip olduğunu görürüz. Örneğin yatay yol çizgileri koyu kıvamlı, açık renk ve kalın katmanlı olur bunun sebebi sürücünün algısını açık tutmak ve olası bir uyku probleminde sürücü uyarmaktır.

Yol Çizgilerinin Gece Etkisi

Ayrıyeten yatay yol çizgilerinin boyasının içinde özel bir madde vardır ve bu madde karşıdan gelen ışığı absorbe ederek tekrardan yansıtmaya yarar. Bu durum gece yolculuğundaki sürücüler için vaz geçilmez bir nimettir. Yapılan bu akıllıca hareket yılda belki onlarca arabayı kaza yapmaktan kurtarıyor. Bu tür önlemler olmasaydı hayat trafik açısından çekilmez hale gelebilir ve oldukça zorlaşabilirdi. Sonuç olarak Yatay yol çizgileri bizi ve sevdiklerimizi maddi ve manevi olarak tüm kazalardan korumayı amaçlamaktadır bu yüzden mevcut trafik çizgisi, trafik ışığı gibi trafik unsur kurallarını göz önünde bulundurarak trafikteki hayatımıza devam etmek zorundayız. Unutmayalım ki alınan tüm bu karar ve kurallar belki sizin belki başkasının hayata bağlanmasında neden olabilir.

1