Apron Çizgileri Boyama

Apron Çizgileri Boyama

Erka Trafik, havaalanlarında trafiği düzenlemek için apron çizgileri boyama hizmeti sunuyor. Bu çizgiler, uçakların nereden kalkacağını ve nereye iniş yapacağını gösteriyor. Havalimanlarının pistleri belirli standartlara uygun olarak işaretlenir. İşaretlemeler, apron çizgilerinin boyanmasıyla yapılıyor.

Apron çizgileri boyama uygulamaları sayesinde havalimanlarındaki trafiğin sağlıklı akması sağlanıyor. Yolcu ve mürettebat güvenliği açısından da hayati önem taşıyor. Havalimanlarında apron çizgileri; bekleme, pist ve taksi yolunun işaretlenmesi için uygulanıyor. Güvenlik amaçlı uygulandığı için bu çizgilerin görünürlüğü çok yüksektir. Havalimanlarında hatalı geçişlerin engellenmesi ve kolay yön bulma gibi amaçlarla uygulanırlar. Apron çizgileri, uluslararası standartlara uygun şekilde uygulanmaktadır.

 

Apron Çizgileri Boyama Uygulamaları

 

Apron çizgileri boyama uygulamaları şu şekilde ifade edilebilir:

 

Taksi Yolu İşaretleri

Havalimanlarında yer alan taksi yolu işaretleri, sarı renkte oluşturulurlar. Taksi yolu, havalimanlarının apron dışında kalan kısımdır. Taksi yolunda uçaklar, kalkış ve inişlerini gerçekleştirmek amacıyla yer hareketi yaparlar. Taksi yolundaki çizgilerin anlamları şöyle ifade edilebilir;

 • Taksi yolunun ortasındaki tek düz sarı çizgi, odak çizgidir.
 • Çift sarı çizgiler, uçakların geçmemesi gereken alanları gösteriyor.
 • Taksi yolu bekleme pozisyonu işaretleriyle uçakların piste ilerlemesi için izin alıncaya dek nerede duracakları belirlenir.
 • Daire şeklinde sayılarla belirtilen coğrafi konum işaretleri, görüş mesafesinin düşük olduğu taksi güzergahlarına çizilir.
 • Odak çizgisinden uzakta kesişme noktaları üzerinde çizilen yön işaretleriyse farklı varış noktalarıyla rotaları işaret ediyor. Odak çizgisinin sağ ya da sol tarafında sayılarla belirtilirler.
 • Sarı kesikli çizgiler, taksi merkez hattının piste yakın olduğu gösterir.

 

Pist İşaretleri

Havalimanı çizgileri, pistlere uygulanarak pilotların ve havalimanındaki çalışanların çalışma şeklini belirliyor. Pist işaretleri şöyle sıralanabilir;

 • Eşik işaretleri, sekiz tane beyaz şeritten oluşuyor. Uçakların iniş ve kalkış bölgelerini gösteriyor.
 • Yerleri değiştirilen eşik işaretleri, alandaki beyaz ok şeklindeki işaretlerdir. Yeri değiştirilen eşik alanındaki pisti işaret eder.
 • Pist tanımlama işaretleri için alana sayılar çizilir. Pistlerle ilgili sağ ( R), sol (L) ve orta ( C) şeklinde bilgi verir.
 • Pilotlar, pistin merkez hattındaki işaretlere bakarak uçağı doğru şekilde park ederler. Pist merkez hattı işaretleri, beyaz renktedir. Bu çizgiler, eşit aralıklı boşluk ve şeritlerle oluşturulurlar.
 • Pist yan şerit işaretleri, beyaz renklidir. 45 derece eğimli beyaz renkli çizgiler, uçakların merkez hattına girmemesi gerektiğini belirtiyor.
 • Uçakların park edileceği alanı gösteren işaretlerse beyazdır. Bu beyaz renkli işaretler; bir, iki ve üç çizgiden oluşur. Pistin merkez çizgisinde çift şekilde simetrik olarak çizilirler.

 

Pist Bekleme İşaretleri

Uçakların pistte yaklaşırken nerede duracakları da çizgilerle gösteriliyor. Uçağın bekleme pozisyonunda olduğu beyaz renkte çizilen rakamla gösterilir. Pist bekleme işaretleri, pistin genişliğine bağlı olarak iki tane kesik şekildeki sarı çizgi ve düz sarı çizgiden oluşuyor. Uçağın durması gereken alan düz sarı çizgilerdir.

Havalimanlarında tehlikeli alanlar, turuncu ve beyaz işaretlerle gösteriliyor. Turuncu ve beyaz çizgilerden oluşan işaretler yer aldığı zaman uçağın yanından kesinlikle geçilemez. Sarı renkteki işaretler; taksi yapmak, kaldırım alanına iniş ve kalkışın uygun olmadığını belirtir.

 

Apron Çizgileri Boyama Uygulamalarının Özellikleri

 

Apron çizgileri boyama uygulamaları aslında uyarı niteliği taşıyor. Uçakların kalkış ve iniş yerleriyle nerede bekleyeceklerini gösteren işaretleri kapsayan bir uygulamadır. Havalimanı çizgileri önemli özelliklere sahiptir. Apron çizgilerinin özellikleri;

 • Kolayca yüzeye uygulanırlar
 • Ultraviyole ışınlara dayanma gücü maksimumdur
 • Zorlu hava koşullarında dahi yüzeyden asla çıkmaz

Apron çizgileri uygulanırken püskürtme makinelerinden yararlanılır. Havalimanı zeminine iki ya da üç milimetre kalınlıkta apron çizgileri çizilir. Dolayısıyla çizgilerin yüzeyden çıkması ve aşınması da engellenmiş olur. Apron çizgileri, bölgedeki birçok yerden kolayca fark edilir. Böylelikle olması muhtemel kazalarında önüne geçilmiş olunur. Erka Trafik ile iletişime geçerek apron çizgileri boyama işlemlerine dair daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Apron çizgileri boyama uygulamalarıyla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şu şekilde ifade edilebilir:

 

 1. Apron Çizgilerinin Boyanmasının Amacı Nedir?

Apron çizgileri, uçakların tehlike oluşturmadan iniş ve kalkış yapmasını sağlar.

 

 1. Apron Çizgileri Görünür mü?

Apron çizgileri kolay görünecek şekilde çiziliyor.

 

 1. Apron Çizgileri Hangi Alanlarda Yer Alır?

Apron çizgileri uçakların; yük alma, yolcu alma ve indirme, bakımı, park etme, yakıt ikmalinin yapıldığı alanlara uygulanır.

1