AVM Otopark Çizgi Boyama

AVM Otopark Çizgi Boyama

Erka Trafik tarafından alışveriş merkezlerindeki otoparkların düzenini sağlamak için AVM otopark çizgi boyama hizmetleri veriliyor. Alışveriş merkezlerindeki otoparklarda trafik çok yoğundur. Dolayısıyla bu yoğun alanlarda hem araç hem de araç sürücüleri ve yayaların güvenliğini sağlamak gerekiyor. Bunun içinde araçların park edileceği alanları düzgün şekilde belirlemek için çizgi boyamalar uygulanmaktadır. Bu uygulamalar, trafik mühendisliği ilkelerine uygun olarak yapılır. Çizgi boyama işlemleri sayesinde AVM otoparkları, araçların park edileceği düzenli alana dönüştürülür.

Otopark çizgi boyama projelerinde birçok nokta ön planda tutulur. Projelendirmede trafik levhaları, delinatörler, kauçuk hız kesiciler, metal araç stoperleri, kolon taramaları ve duvar tarama uygulamaları yer alır. Projelendirme noktasında otopark çizgilerine araçların sığması çok önemlidir. Böylelikle araçların sığamamasından kaynaklı kaza gibi durumlarında önüne geçilmiş olunur.

 

AVM Otopark Çizgi Boyama Nasıl Yapılır?

 

AVM otopark çizgi boyama işlemleri, profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış yapılan bir uygulama otoparkta kazalara sebep olabilir. AVM otoparklarına çizgi boyama işlemleri şu şekilde yapılır;

 • İlk olarak alan temizlenir.
 • Alanın temizlenmesinin arkasından alana epoksi ve reçineli karışım sürülür.
 • Çizgiler, belirli ölçü ve mesafelerde uygulanır.

AVM otopark çizgi ölçüleri, belirli bir standarttadır. Bu çizgi ölçüleri, en düşük 2,3 metre genişlikte olması gerekiyor. Çizgi uzunluklarıysa 4,5 metre olmalıdır. AVM otopark yol çizgileri en yüksek, 3 metre genişlikte tasarlanmalıdır. Çizgilerin maksimum uzunluğuysa 5 metreyi geçmemelidir. Tüm bu ölçülerde hem otopark kullanım alanları hem de araç ölçüleri dikkate alınıyor.

AVM otopark çizgi boyama işlemlerinde yüzey ve çizgiyle bağlantılı şekilde farklı malzemelerden oluşan boyalarda kullanılır. AVM otopark çizgi boyaları sayesinde alışveriş merkezlerinde trafik kolay şekilde akar. Yaya ve araç sürücülerinin trafik kurallarına göre hareket etmesi içinde çok önemlidir.

 

AVM Otopark Çizgiler için Hangi Boya Türleri Kullanılır?

 

AVM otopark çizgileri, farklı boya türleriyle oluşturulur. Bu çizgiler, yaya ve araç sürücülerinin trafik kurallarını anlaması noktasında da hayati önem taşıyor. Alışveriş merkezlerindeki otoparkların çizgi çalışmaları için çift ve soğuk kompenant boya türlerinden yararlanılır.

Çift kompenant boyalar; pigment, metil metakrilat esaslı reçine ve dolgu maddelerinin harmanlanmasıyla oluşur. Alışveriş merkezlerindeki otoparklara çift kompenantlı boyalar, 2 mm ya da 3 mm kalınlıkta çizgi şeklinde uygulanır. Soğuk olarak otoparkın yüzeylerine uygulanır. Çift kompenantlı boyaların en önemli özelliği, ultraviyole ışınlara dayanıklı olmasıdır.

AVM otopark çizgilerinin oluşturulmasında kullanılan soğuk boyaysa çok dikkat çekicidir. Çünkü soğuk boyaya cam kürecikler serpiştirilip ışığı yansıtması sağlanır.

Bu da çevreden kolayca fark edilmesini sağlar. Soğuk boya, yüzeylere mikron bazında inceliklerle uygulanır. Rulolarla süpürtme ve özel çizgi makineleriyle soğuk boya çizgi çalışmaları yapılır.

 

AVM Otopark Çizgi Boyama ile Yapılan İşaretler

 

AVM otopark çizgi boyama uygulamalarıyla otoparklarda trafiği düzenlemek için birçok işaretleme yapılabilir. İşaretler, belirli standartlara göre çizilir. Burada yayaların ve araç sürücülerinin dikkatini çekmesi gerekiyor. Böylelikle otopark içerisinde yaşanabilecek kazalarında önüne geçilmiş olunur.

AVM otopark çizgi boyamalarla şu işaretler oluşturulur;

 • Park yapılamaz,
 • Azami hız sınırı,
 • Çıkış ve giriş,
 • Yönler,
 • Acil çıkış,
 • Engelli araç,

Alışveriş otoparklarındaki çizgi boyama işlemleriyle;

 • Kapalı otopark giriş levhası,
 • Açık otopark giriş levhası,
 • Mecburi istikamet,
 • Otopark uyarı levhası,
 • Dur levhası,
 • İleri yön levhası,
 • Sağ yön levhası,
 • Taşıt giremez levhası,
 • Yavaş yazılı levhaları da oluşturulur.

 

AVM Otopark Duvar-Kolon Çizgi Boyama

 

AVM otopark çizgi boyama işlemleri duvar ve kolonlara da uygulanabilir. Kapalı ve açık otoparkların duvar ve kolonlarına trafik kurallarının belirtildiği hem işaretlemeler hem de çizgiler inşa edilir. Alışveriş merkezi otopark çizgi boyama uygulamaları; araç park etme, zemin, köşe, duvar ve kolonlarda bütünlük oluşturur. Çizgi boyama işlemleri sadece yer işaretleme ya da zemin boyama için kullanılmıyor. Ayrıca park sistemleri, trafik levha ve kauçuk zemin stoperlerinde de bahsettiğimiz uygulamadan yararlanılıyor.

AVM otopark çizgi boyamalar, uygulandıkları alanlara kurumsal bir havada katıyor. Otoparkların düzenli ve estetik görünmesinde de etkin rol oynuyor. Araçların düzgün şekilde otoparka girip çıkmasını sağlayan bir sisteme dayanıyor. Alışveriş merkezlerindeki otoparklarda yer alan duvar ve kolonlara uygulanan çizgiler, dayanıklı boyalarla çiziliyor. Bu sebeple çizildikleri alanda uzun yıllar kalırlar. Otoparklarda uyulması gereken kuralları işaretlerle net şekilde belirtirler. Genellikle beyaz ve sarı renkteki boyalarla çizgiler çizilir. Alışveriş merkezlerindeki otopark çizgi boyama uygulamaları için Erka Trafik ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

AVM otopark çizgi boyama uygulamalarıyla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şu şekildedir:

 

 1. AVM Otopark Çizgi Boyama Uygulamalarının Özellikleri Neler?

AVM otoparklarındaki çizgi boyaları, kolay temizlenebilir. Paslanmaz, uzun ömürlü ve aşınmaz yapıya da sahiptir.

 

 1. AVM Otopark Çizgi Ölçüleri Standart mıdır?

AVM otoparklarındaki çizgilerin ölçüleri, uluslararası standartlara uygun şekilde oluşturulmuştur. Ölçülerin değiştirilmesi mümkün değildir.

 

 1. AVM Otopark Çizgi Boyaları Dayanıklı mıdır?

AVM otoparklarındaki çizgi boyalar, dayanıklı içeriklere sahiptir.

1