Epoksi Zemin Kaplama Ömrü Ne Kadar

Epoksi Zemin Kaplama Ömrü Ne Kadar

Erka Trafik, kaliteli epoksi zemin kaplama uygulamalarıyla müşterilerinin karşısına çıkıyor. Günümüzde epoksi zemin kaplama birçok alanda kullanılıyor. Epoksi, yüksek yapışma performansına sahiptir. Bu nedenle de uzun ömürlü bir uygulama olduğu söylenilebilir. Aynı zamanda kimyasal etkilere karşı çok dirençli bir uygulamadır.

Ankara epoksi zemin kaplama, yapı alanında çok geniş kullanım alanıyla dikkat çekiyor. Kimyasal ve fiziksel oluşumların betonarme yüzeylerdeki olumsuz etkilerinden kurtarmak amacıyla epoksi kaplama yönteminden yararlanılır.

Epoksi zemin kaplama uygulamaları, betonarme betondan daha kullanışlıdır ve yüksek performansa sahiptir. Kesintisiz bir yüzey kolayca inşa edilebiliyor. Epoksi zemin kaplamada kullanılan ürünler, kalite standartlarına uygun olarak üretiliyor. Solventsiz yapıya sahip olduğu için hem çevre hem de insan sağlığına çok uygundur.

 

Epoksi Zemin Kaplama Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Epoksi, uygulandığı alanlara mükemmel şekilde yapışıp hem parlak hem de canlı görünmesini sağlayan uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Epoksi zemin kaplama uygulamasının yapılmasını sağlayan epoksi malzemesi, bir kürlenme ajanı ve epoksi reçinesinin birleşerek çapraz bağlanma kapsamında oluşan termosettir. Epoksi, termoset malzeme türü içerisinde yer aldığından dolayı şu özelliklere sahiptir;

 • Isıl dayanımlıdır,
 • Yüksek yapışma kabiliyeti vardır,
 • Kimyasallara dirençlidir,
 • Mekanik dayanımı da yüksektir,

Epoksi, kuruyunca sert bir yapı haline dönüşüyor. Tahta, plastik, cam, metal vb. birçok farklı zemin üzerine mükemmel şekilde yapışmaktadır. Birçok farklı sektörde kullanıma uygun olan epoksi aynı zamanda yukarıdakilere ek olarak su ve korozyona karşıda çok dayanıklıdır. Epoksi; mutfak masası, parke, duvar boyaları ve banyo tuvalet zemin kaplama gibi birçok amaç için kullanılıyor.

Ankara epoksi zemin kaplama, uzay ve havacılıkla denizcilik alanlarında da çok kullanılıyor. Özellikle dayanıklılığı yüksek bir uygulama olduğu için inşaat sektöründe daha çok kullanılıyor.

 

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Epoksi zemin kaplama uygulamaları, yüksek performans özelliklerine sahiptir. Ancak doğru uygulanmadığında olumsuz sonuçlar alınabiliyor. Uygulamadan tam verim alınabilmesi için profesyonel kişilerle çalışılması gerekiyor. Yüksek kalitedeki epoksi malzemesinin özellikleri, kötü işçilikten kaynaklı kaybedilebilir. Bu sebeple alanında uzman kişilerden epoksi zemin kaplama hizmeti alınması daha doğrudur.

Epoksi zemin kaplama uygulaması için ilk olarak yüzeyin iyi şekilde hazırlanması gerekiyor. Sağlam ve temiz yüzeyin elde edilmesinin ardından ilk kata astar uygulanır. Son kattaki yüzeye de amaçlanan performansa uygun olarak ürün seçimi yapılır. Uygulamadan sonra zemin bir süre kurumaya bırakılmalıdır. Kuruma süresi, üretici talimatları kapsamında değişiyor. Yalnız uygulama esnasında zemine dökülen epoksinin üzerindeki hava kabarcıklarının mutlaka çıkarılması gerekiyor. Bunun içinde rulo ya da iğne kullanılabilir.

 

Epoksi Zemin Kaplama Özellikleri

 

Ankara epoksi zemin kaplama uygulaması, birçok kullanışlı özelliğe sahiptir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Hijyeniktir,
 • Alkali, su ve asite karşı çok dirençlidir,
 • İzolasyon özelliklidir,
 • Uygulanan alanları; güzel, hoş ve estetik görünmesini sağlar,
 • Dekoratif uygulamalar için renk yelpazesi çok geniştir,
 • Yağ ve kimyasal gibi maddelere karşı çok dayanıklıdır,
 • Kısa sürede uygulanır,
 • Uygulanan yüzey kir tutmaz,
 • Yüzey çok kolay temizlenir,
 • Aşınma ve sürtünmelere karşı çok dayanıklıdır,
 • Kaymayan bir zemin oluşturulur,
 • Kuvvetli yapıştırma gücü vardır,
 • Tasarrufludur,
 • Hızlı uygulanabilir,
 • Kaplanacak alandaki kırık ve çatlak yerleri tamamen doldurup dümdüz alanın oluşturulmasını sağlar,

Yukarıda sıralanan özelliklerden dolayı günümüzde en çok epoksi zemin kaplama uygulaması kullanılıyor. Bu uygulamanın kullanım ömrüyle ilgili kesin bir bilgi vermek doğru değildir. Ancak çok uzun yıllar epoksi zemin kaplama kullanılabilir. Doğru uygulandığında ömrü, 10 seneyi dahi geçebiliyor. Özellikle bu noktada kaliteli işçilik ve malzeme öne çıkıyor. Kaliteli işçilikle doğru malzemeler kullanılarak uygulanan epoksi zemin kaplamaların ömrü çok uzun oluyor.

Erka Trafik ile iletişime geçerek epoksi zemin kaplama hizmetleriyle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Epoksi zemin kaplama ile ilgili sıkça sorulan sorularla cevaplarını şöyle sıralayabiliriz:

 

 1. Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Temizlenir?

Epoksi zemin kaplama düzenli şekilde vakumlandığı ya da süpürüldüğü zaman temizlenir.

 

 1. Epoksi Zemin Kaplama Hangi Alanlarda Kullanılır?

Epoksi zemin kaplama, birçok farklı alana uygulanabilir. Ev, okul, garaj, fabrika gibi birçok yaşam alanında epoksi zemin kaplamayla karşılaşabilirsiniz.

 

 1. Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları Nedir?

Epoksi zemin kaplama fiyatları uygulandığı alana bağlı olarak değiştiği için tek fiyat belirtmek doğru değildir.

1