Kapalı Otopark Boyama

Kapalı Otopark Boyama

Kapalı otopark boyama uygulamaları araç düzenini sağlama açısından çok önemlidir. Kapalı otoparklarda araçların duracağı yerleri belirlemek adına zemin, duvar ve kolonlar boyanır. Yol çizgileri şeklinde ifade edilen işaretlemeler;

  • Zemin,
  • Reflektif bant,
  • Araç şeklindedir.

Kapalı otopark boyama uygulaması sayesinde araçlar otoparka güvenli şekilde park edilir. Kapalı otopark duvar boyası ve zemin boyası güvenli sürüş için çok önemlidir. Bu nedenle kapalı otopark duvar boyası uygulamaları için projelendirmenin çok iyi olması gerekiyor. İlk olarak bilgisayar ortamında proje şekillendirmeye başlanır. Daha sonra alana uygulamak için çalışmalara başlanır. Kapalı otoparklarda uygulanan boyama türü, soğuk yol boyasıdır. Kapalı otoparklar için özel geliştirilen bu boyaların en önemli özelliği kolay kirlenmemesidir. Ayrıca 1-4 saat arasında kurur.

Kapalı Otopark Boyama Çeşitleri

Kapalı Otopark Çizgi Boyamaları

Kapalı otopark boyama işlemleri için 3 farklı boya türü kullanılmaktadır. Kapalı otopark çizgi boyamaları binek araç ölçülerine göre uygulanmaktadır. Çift kompenantlı, akrilik esaslı ve tek kompenantlı soğuk türlerinden bu uygulama için yararlanılır. Otoparkın yapısıyla beton zemin temel alınarak uygulanır. Kapalı otopark çizgi boyamaları;

  • Park yeri simetrisi,
  • Çarşı giriş alanı,
  • Araç giriş-çıkışları,
  • Azami hız göstergeleri gibi birçok nokta için kullanılmaktadır.

 

 

Kapalı Otopark Duvar- Kolon Boyamaları

Kapalı otoparklarda araç park etme, zemin, kolon, duvar ve köşelerin düzgün, bütünlük oluşturan boyama sistemi geliştirilmiştir. Kapalı otopark duvar-kolon boyamaları aynı zamanda park, trafik levha ve kauçuk zemin stoperleri içinde dizayn edilmektedir.

Kapalı Otopark Boyama Nasıl Yapılır?

Kapalı otopark boyama uygulaması, asfalt kaplamaya yönelik yapılacaksa boyanın kauçuk içeren maddelerden oluşması gerekiyor. Kauçuk içerikli boya türlerine soğuk çizgi boyasını örnek verebiliriz. Otopark zemin, duvar ve kolonlarına kolayca uygulanabilir.

Kapalı otopark boyama çeşitlerinin çok iyi yapışma özelliği vardır. Reaksiyon, kuruma ve kimyasallarla boyama işlemi yapılır. Eğer gerek duyulursa ya da müşteri talebi olursa cam küreciklerden boya içine katılır. Cam kürecikler sayesinde gece görüşü artırılmış olur. Kapalı otopark boyama süresi ortam sıcaklığına göre değişiyor. Fakat genel kuruma süresi 10 ile 15 dakika arası diyebiliriz. Erka Trafik profesyonel ekibi, kaliteli uzun yıllar kullanılabilecek boyalarla kapalı otoparkları boyuyor.

1