Otopark Çizgi Boyama

Otopark Çizgi Boyama

Otopark çizgi boyama hizmetleri, araçların park edileceği yerlerde uygulanmaktadır. Otoparklarda yön ve uyarı veren, genellikle sarı tonlarda çizilen bu çizgiler otopark çizgisi olarak adlandırılır. Birçok bölgede uygulanan otopark çizgileri, trafik akışını rahat bir şekilde sağlar. Aynı zamanda kolon ve duvarlarının işaretlerle belirtilerek fark etmeden sürtme, çarpma gibi durumlara meydan verilmemesi adına belli aralıklarla otopark çizgileri çizilir. Böylece daha düzenli bir araç park etme gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Otopark çizgileri alışveriş merkezleri, kamu binaları, hastanelerin otoparklarında sadece araç muhafazası için tasarlanan otoparklarda ve birçok yerde otopark çizgisi kullanılır. Otopark içerisinde araçların hangi yöne gidecekleri de otopark yön çizgileri ile belirlenmektedir.

Otopark Çizgilerinde Önemli Olan Kriterler

Otopark çizgilerinde araçların belirlenen alanlara sığması dışında geride kalan yol kesiminin ölçüleri oldukça önemlidir. Tüm bu kurallara dikkat edilerek otoparklarınızı şekillendirebilir ve mümkün olduğunda çok araç sığdırılır. Tüm otopark projeleri tamamen profesyoneller tarafından düzenlenir. Ardından otopark çizgisi yapımı öncesinde zemin kir, toz ve inşaat artıklarından da arındırılmış olması gerekecektir. Otopark çizgileri ölçüleri profesyonel şekilde hazırlanır ve plan doğrultusunda belirlenen alanlara uygulanır. Otopark çizgilerinde bilinmesi gereken şeyler,

  • Otopark çizgilerinde yönlendirme okları, araç numaralandırılmasının yapılması ile birlikte görsel uyarı sağlanır.
  • Kolon boyama çalışmalarında uyarıcı renkler olan siyah ve sarı taramalar yapılabilir. Bunun dışında estetik talepler doğrultusunda istenilen renge boyanabilir.
  • Duvar boyama uygulamasında en önemli işlem, rampada yer alan duvarların çavuş biçimde taramalar ile boyanması işlemidir. En son aşama estetik olarak tamamlanabilir.

Otopark Çizgi Uygulamasında Engelli Çizgisi

Otopark çizimi ölçüleri belirlenirken bir diğer önemli faktör de engelli araç otoparkının çizilmesidir. Özellikle büyük ölçekte konut ve AVM projelerinde bazı engelli araç otoparkları, binaların giriş kapısına yakın alanlara konumlandırır. Engelli araç otopark çizgileri yaklaşık olarak 3 metre genişliktedir.

Yan yana olacak şekilde iki engelli otoparkı arasında tarama çizgileri ile belli bir mesafe bırakılmak zorundadır. Otopark çizgi boyası nasıl yapılır genel olarak baktığımızda, tüm bu planlamalar yapılır ve araçların daha iyi muhafazası adına tüm çizgiler belli bir plan dahilinde hazırlanarak uygulanır.

Otopark Çizgi Boyama Nasıl Uygulanır?

Yol çizgi boyalarının uygulama çeşidi üretim tipine göre farklılık göstermektedir. En yaygın şekilde kullanılan bu boyalar, tek kompenantlı çizgi boyaları ile uygulanır. Bunun dışında havasız makine ile veya fırça, rulo ile uygulanabilir. Çift kompenantlı otopark boyama, serme yöntemiyle birlikte, profil atlama makinası veya diğer ekipmanlar ile uygulanabilir. Termoplastik boyalarda sıcak uygulamalara izin veren, kazanlı tip makineler ile uygulanmaktadır.

Otopark çizgileri fiyatları ihtiyaç duyulan boya çeşidine, miktarına, içeriğine göre farklı olabilmektedir. Bütçenize uygun, dayanıklı ve kolay uygulanabilir boya seçeneklerini inceleyerek tercihlerinizi yapabilir, otopark çizgileri için yardım alabilirsiniz.

1