Otopark Kolon Boyama

Otopark Kolon Boyama

Kapalı alanlarda yapılan otopark kolon boyama uygulamalarıyla otoparkın içerisinde düzen sağlanır. Otopark içerisinde araçların düzgün şekilde yerleştirilmesi noktasında kolon uygulama çok önemlidir. Otopark kolon boyama; karayollarının standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

Otopark kolon boyama uygulamalarında; akrilik reçineden üretilen klor kauçuk soğuk yol boyası kullanılır. Bu boya graco line lazer makinesine koyulur. Makine boyayı alana püskürterek uygular. Pastel, mat görünümler elde edilir. 1 ya da 4 saatte ortamın sıcaklığına bağlı olarak kuruma süresi değişiyor. Temizliği çok kolay olan bu uygulama suyla kolayca yıkanabiliyor. Uzun sürede yüzeyde kalabiliyor.

Otopark Kolon Boyama Uygulama Çeşitleri

Otopark kolon boyama uygulamalarının 4 farklı yapılış tarzı vardır. Bu 4 farklı otopark kolon boyama uygulamasını şöyle ifade edebiliriz:

Kodlama

Konumun belirtilmesi adına kodlamadan yararlanılır. Araçların bulunduğu katı, park edilen katın hangi noktasında olduğu; rakam ve harflerle belirtilir. Harf- rakamlar istenilen tasarım ve büyüklükte kolonlara uygulanır.

Zebra Tarama

Çift yöne sahip otoparkların dönüşlerinde konumlanan kolonlar, tehlikelere karşı sürücüleri uyarır. Zebra tarama diğer kolon boyama çeşitlerinden çok farklıdır. Uygulandığı alanda daha çeken estetik görünümlü bir uygulamadır.

Kuşak

Otopark kolon boyama uygulamalarından kuşak, otoparklarda görüş açısını artırmak için kullanılır. Otoparkın içinde araç hamlelerini kolaylaştırır. Otoparkların kolon işaretlemeleri için kullanılan bu yöntem sayesinde kolonlar estetik durur.

Çavuş Tarama

Otoparkın rampa noktalarındaki kolonlara uygulanır. Otoparkların giriş ve çıkışlarındaki rampalara uygulanır. Duvar görünürlüğünün artırılmasında önemli rol oynuyor. Estetik görünümlü çavuş tarama tekniği sayesinde duvarlar daha iyi görünür.

Otopark Kolon Boyama Özellikleri

Otopark kolon boyama uygulamaları özellikleriyle daha kullanışlı hale gelmiştir. Bu uygulamayı kullanışlı hale getiren özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Estetik görünümlüdür,
  • Uygulandığı alanda dikkat çeker,
  • Araçların otopark içinde dönüş yaparken kolonların sebep olabileceği tehlikelerin farkındalığı artar,
  • Yalnızca soğuk yol boyası uygulanır,
  • Çift-tek kompenent şeklinde üretilirler,
  • Uygulandıkları alanlarda çok uzun süre kalırlar,
  • Hızlı şekilde kururlar,
  • Farklı desenlerde uygulanabilirler,
  • Nemli olmayan alanlarda kalma süreleri daha uzundur,
  • Araçların nereye park edildiği kolayca bulunur.

Erka Trafik, müşteri taleplerine uygun olarak uzman ekibiyle otopark kolon boyama uygulamaları gerçekleştiriyor.

1