Otopark Yol Çizgileri

Otopark Yol Çizgileri

Otopark yol çizgileri otoparkların en önemli yön işaretleridir. Günümüzde artan trafik ile birlikte araçları par etme arayışında olanlar veya yön bulma aşamasında pratiklik sağlayan yol çizgileri, hayati uygulamalar arasındadır. Otoparklar, motorlu taşıtların trafiğinin olumsuz etkilerini aza indirme, yol içine park edilen araçların trafiğini önlemek adına kullanılan açık veya kapalı alanlardır. Otopark içerisinde kullanış açısından en önemli etkenin başında ise otopark çizgileri gelir.

Otopark çizgileri, kullanılan otoparklardaki araçları daha nizami şekilde park etmenizi sağlayan çizgilerdir. Park edilen araçları rahat bir şekilde çıkarmayı sağlayan otopark çizgileri zamandan tasarruf etmeye olanak sağlar. Kapalı ve açık otopark çizgisi boyası, uygulamasında çok dikkatli davranılmalıdır. Çünkü çizgilere ne kadar özen gösterilirse görüntü de o ölçüde göze hitap eder. Bu noktada detaylı şekilde projelendirilerek ölçüm yapılması gerekir. Alan boşa harcanmamalı, alandan tasarruf etme düşüncesiyle kısa veya dar otopark yapısı yerine daha kullanışlı alanlar çizgilerle sağlanmalıdır.

Otopark Çizgisi Boyası Nasıl Yapılır?

Otopark yol çizimi veya araçların park edileceği yerler belirlenirken, otoparkın kullanım amaçlarına, kullanılacak araçların boyutları gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Otoparktaki araçların trafiğini azaltmak ve tasarrufunu arttırmak adına uzman ekipler otoparka gelir ve projelendirme yapar. Bunun dışında otopark çizgileri kadar duvar tarama ve kolon boyama işlemleri de oldukça önemlidir.

Aracın otopark içerisindeki engelleri fark edilerek yönlendirilmesi gerekecektir. Bu noktada yer çizgileri kadar duvar ve kolon çizgileri de büyük bir önem taşır. Aracın otopark içerisindeki engelleri fark edebilmesi ve yönlendirilmesi gerekir. Otoparktan çıkan aracın en kısa sürede çıkası gerekir. Gelen araçların müsait olan park yerini hızlıca bulması adına tüm çizgi çalışmaları belli bir plan dahilinde yürütülür.

Otopark Yol Çizgileri Ne İşe Yarar?

Günümüzde sıklıkla kullanılan otoparklar, yaşam alanlarının vazgeçilmez bölgeleri arasında. Apartmanlar, iş yerleri veya alışveriş merkezlerinin otopark katlarında kullanılan bu çizgiler, otopark içi araç trafiğini düzenlemeye, araçların park etmesi gereken yerleri belirlemeye yarar. Böylece hem can hem mal kaybı en aza indirgenir. Hem de otoparktaki trafikler kontrol altına alınacaktır.

Birçok çizgi uygulamalarında görüldüğü gibi otoparklar içinde bazı standartlar vardır. Bu standartlar ülkemizde, otopark yönetmenliği tarafından belirlenmiştir. Standartların içerisindeki en önemli konuların başında ise otopark çizgilerinin ölçüleri gelir.

Otopark Çizgileri Ölçüleri

Otopark çizgileri konusunda birçok önemli konu vardır. Bunlardan biri de otopark çizgileri ölçüleri olmaktadır. Otoparklarda araç park yerlerinin ölçülerini çizgi genişlikleri ve duvar tarama ölçüleri bu konunun en önemli maddeleri arasındadır. Araç park yeri ölçüleri, duvar taramalar ve kolon boyama ölçüleri, uzman kişiler tarafından uygulanır. Araç park yerleri, otoparklarda araçları park edilecek yerleri belirler. Bu çizgiler araç uzunluğu, genişliklerine göre çizilir. Bu çizgilerin düzgün çizilmesi önemlidir. Aksi takdirde can ve mal kaybına yol açabilirler.

1