Tek Kompenantlı Yol Çizgi Boyası

Tek Kompenantlı Yol Çizgi Boyası

Tek kompenantlı yol çizgi boyası diğer adıyla soğuk uygulamalı yol çizgi boyası olarak bilinir. Yüksek dirençli şekilde üretilen tek kompenantlı yol boyası, hava kurutmalı olarak üretilir. Üstelik reçine esaslı veya tek bileşenli olarak imal edilmektedirler. Renkleri ise genellikle sarı, kırmızı, beyaz ve siyahtır. Boyalar, kuruma aşamasını 25 dakika içerisinde tamamlar. Üstelik 60 dakika içinde de tamamen sertleşerek yapısını korur. Rulo fırça, özel yol çizgi makinesi ile pistole kolay bir şekilde uygulanır.

Tek kompenantlı boya çeşitlerinin yapışma özellikleri oldukça fazladır. Bu sebeple aşınma direnci de fazla olur. Aydınlatma faktörünün de fazla olduğu bu boyalar, gece görüş faktörünü sağlar. Üstelik tuzlu sular ve kimyasallara karşı da direnç gösterirler. Bu boyalar şehirlerarası, şehir içi yollarda, yaya geçitlerinde, kaldırımlarda, tenis kortları, basket sahalarında işaretleme aşamasında kullanılır.

Tek Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Nedir?

Tek kompenantlı boyaların her türü şehir içi ve şehirlerarası yolun, otoparkların ve diğer tüm alanların çizilmesi için kullanılır. Tek kompenantlı boyalar yani soğuk yol çizgi boyası çeşitleri, Türkiye’de kullanılan yaygın bir işaretleme boyasıdır. Yüzeylere püskürtülmesiyle uygulanan cam kürecikleri sayesinde ışığı yansıtır. Yani tek bileşenli bir yol çizgi boyası olarak uygulanır. İçerisinde yer alan pigmente bağlı şekilde istenilen her renkte elde edilebilir.

Tek Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Nasıl Uygulanır?

Tek kompenantlı boya uygulaması genellikle gölgeli saatlerde yapılır. Yani ortam sıcaklığı 15 ila 30 derece olduğu zamanlarda uygulanır. Böylece daha kaliteli sonuçlar elde edilebilir. Fırça veya rulo uygulandığında iki kat şeklinde sürülmesi önerilir. Rulo veya fırça ile boyama işlemi yapıldığında iki kat yeterli olur. Pistol ile uygulama yapılırsa tek kat uygulamak yeterli olacaktır. Bu tarz boyalar mat bir görünümdedir. Tüm zemin kaplamalarında rahat bir kullanım sağlar. Bu boya çeşitlerinin kir tutmama özelliği olduğu için özellikle parlak olan yüzey ve betonlarda çok daha rahat bir sonuç verir.

Tek Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Çeşitleri Nelerdir?

Tek kompenantlı yol çizgi boyası çeşitleri kendi içerisinde ayrılmaktadır. Bunlar, MMA Akrilik esaslı, kauçuk modifiyeli alkid esaslı, su bazlı yol çizgi boyaları olmak üzere çeşitlere ayrılmaktadır. Tek kompenantlı olarak adlandırılması da içinde tek bir bileşen olmasından kaynaklanır. Tek kompenantlı yol çizgi boyası çeşitlerine baktığımız zaman,

  • Tek kompenantlı metilmetakrilat esaslı olan yol çizgi boyaları, mukavemeti yüksek elastiki bir yapıdadır. Bu elastikiyet sayesinde zeminle birlikte hareket eder.
  • Kauçuk modifiyeli alkid esaslı boyalar, her türlü şehir içi, şehirlerarası yolun, otoparkın ve diğer tüm alanların çizilmesi için kullanılır. Aynı zamanda Türkiye’de kullanılan en yaygın yatay işaretleme boyasıdır.
  • Su bazlı yol çizgi boyaları, uygun fiyatlı olan yol çizgi boyası çeşitleridir. Nemli, güneşli alanlarda, dış hava şartlarına karşı mükemmel bir dayanım sağlayabilir.

1