Termoplastik Yol Çizgi Boyası Uygulamaları

Termoplastik Yol Çizgi Boyası Uygulamaları

Erka Trafik; otoyollar, BSK şehir içi ve şehirlerarası yollar için termoplastik yol çizgi boyası uygulamaları gerçekleştiriyor. Şehir dışı ve şehir içi yollarda asfalt kaplama yüzeylerinde trafik işaretlerini işaretlemek için termoplastik yol çizgi boyama çeşitlerinden yararlanılır. Aynı zamanda park, durak ve havaalanı yerlerinin işaretlenmesinde kullanılıyor. 

Termoplastik yol çizgi boyalarının renkleri kullanıldıkları alanlara göre değişiyor. Genel olarak beyaz ya da sarı renkler kullanılmaktadır. Termoplastik yol çizgi boyaları, trafik akışında deformasyona dayanacak şekilde üretiliyor. Trafik işaretleri, her yol yüzeyine uygun şekilde homojen olarak imal ediliyorlar. Trafik yoğunluğunun çok olduğu ve uzun metrajlı uygulamalar için tercih edilebilir. 

Termoplastik Yol Çizgi Boyası Nasıl Uygulanır?

Termoplastik yol çizgi boyası uygulamaları sayesinde şehir içi ve şehir dışı yollarda trafik düzeni sağlanıp güvenlik üst düzeye çıkartılır. Termoplastik yol çizgi boyaları şu malzemelerden oluşuyor;

•    Reçine
•    Cam kürecikler
•    Kürleme maddeleri
•    Pigmentler
•    Plastikleştiriciler
•    Dolgu maddeleri

Termoplastik boya çeşitlerinin içerisinde yer alan temel madde reçinedir. Reçine boyanın yapışmasını sağlayıp diğer bileşenleri de birbirine bağlıyor. Cam kürecikler, işaretlerin geceleri görülmesini sağlarlar. Termoplastik boya içerisine katılan cam kürecikler sayesinde işaretler, parlak görülür. Kürleme maddeleri, boyaların uygulamanın arkasından katılaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda boyanın kürlenmesinde de çok etkilidir. Termoplastik boyalar rengini pigment isimli maddeden alır. Yol işaretlemelerinin belirgin olması için boya içerisine katılmaktadır. Termoplastik yol çizgi boyası uygulamalarında kullanılan plastikleştiriciler, boyanın yol yüzeyine etkili şekilde yapışmasını sağlamak için kullanılıyor. Ayrıca boyanın esnekleştirilmesinde de etkin rol oynuyor. Dolgu maddeleriyse termoplastik boyaların opaklığını artırıyor. Uygulamanın maliyetinin azaltılması için termoplastik boya içerisine titanyum dioksit, kalsiyum karbonat vb. dolgu malzemeleri de katılmaktadır. 

Termoplastik yol çizgi boyası uygulamaları için öncelikle katı haldeki boya 200 ºC sıcaklıkta eritilir. Süpürmenin gerçekleştiği asfalt zemine püskürtme (sprey) tekniğiyle uygulanır. 5-15 saniye içinde hızlıca kurur. Termoplastik boya çeşitleriyle çizgiler, 1-2 mm kalınlıkta alana çiziliyor. Termoplastik yol çizgi boyaların kayma direnci çok yüksektir. 

Termoplastik Yol Çizgi Boyası Özellikleri

Şehir içi ve şehir dışı yollara işaretlemelerin yapıldığı termoplastik yol çizgi boyası özellikleri şöyle sıralanabilir;

•    Yüksek dayanıklılık
•    Yüksek yansıtma
•    Uygun maliyet
•    Solmaya karşı direnç
•    Hızlı kuruma
•    Farklı yüzeylere yapışma

Termoplastik yol çizgi boya çeşitlerinin en önemli özelliği çok dayanıklı olmasıdır. Elverişsiz hava koşulları, yoğun araç trafiği, UV radyasyonu gibi birçok duruma karşı yüksek dayanıklılık gösterirler. Aynı zamanda geceleri ve olumsuz hava koşullarında yol güvenliği noktasında da önemli rol oynuyorlar. Yansıtma özelliği sayesinde yol işaretlerinin her koşulda fark edilip sürücünün ona göre hareket etmesini sağlıyor. Termoplastik yol çizgi boya türleri diğer boyalarla karşılaştırıldığında daha uygun fiyatlıdır. Kullanım ömrünün uzun olması ve az bakım gerektirdiği için maliyeti de azdır. Termoplastik boyalarla gerçekleşen yol çizgileri güneşe maruz kaldığında asla solmaz. Yukarıda belirtildiği termoplastik boyalar uygulandıktan sonra 5-12 saniye içerisinde kuruduklarından dolayı yol normal trafiğe hemen açılır. Erka Trafik uzman ekibi tarafından beton ve asfalt gibi çeşitli yüzeylere termoplastik yol çizgi boyası uygulamaları yapılıyor. 

1