Yol Çizgi Boyası Nasıl Yapılır

Yol Çizgi Boyası Nasıl Yapılır

Yol çizgi boyası; fabrika, karayolları, mozaik, beton ve asfalt zeminlerine işaretleme yapmak amacıyla kullanılır. Yol çizgi boyaları kullanıldıkları alanların trafiğini düzenler. Aynı zamanda bu alanlarda en çok tercih edilen kaplama türü olarak da biliniyor.

Yol çizgi boyası çeşitleri yüksek performansa sahiplerdir. Alana güçlü şekilde yapışır. Bundan dolayı sürtünme ve aşınmalara karşı çok dayanıklıdır. Hızlı şekilde kurur. Siyah, beyaz, sarı gibi renklerden oluşurlar. Özel olarak üretilen bu boyalar, uygulandıkları yerde uzun süre kalırlar. Yol çizgilerinin içerisinde özel bileşenler vardır. Yol çizgi boyası firmaları, yollarda yüksek görüş üstünlüğü sağlayacak ürünler üretirler. Trafiğin sağlıklı akmasında yol çizgi boyalarının önemi çok büyüktür.

Yol Çizgi Boyası Uygulama

Yol çizgi boyası uygulama işlemi için öncelikle zeminin çok iyi temizlenmesi gerekiyor. Zemin; toz, mıcır ve kir gibi oluşumlardan mutlaka arındırılmalıdır. Ayrıca zemin üzerinde kesik, kırık gibi yerler varsa oralarda düzeltilmelidir. Zemin bu oluşumlardan arındırıldıktan sonra şu adımların takip edilmesi gerekiyor;

  • Yüzey ölçülendirilerek bantlandırılır.
  • Boya hazırlanır.
  • Parmak rulo ya da normal boya fırçasıyla zemine sürülür.
  • Boya kurumadan yan tarafındaki bantlar çekilir. Eğer bantlar alınmazsa kuruduktan sonra kötü bir görünüme sebep olur. Bu durumda çok kötü görünüm oluşturulur.

Yalnız yukarıda bahsettiğimiz teknik yol çizgi boyası çeşitlerine göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin; en çok kullanılan soğuk yol boyası yani tek kompenantlı çizgi boyaları pnömatik- havsız makineyle yüzeye sürülür. Soğuk yol çizgi boyaları rulo ve fırçayla da alana sürülebiliyor. Termoplastik boyalar; kazan tipli boyalarla uygulanır. Çift kompenantlı yol boyaları; profil atlatma makinesi veya serpme yöntemiyle uygulanıyor.

Yol Çizgi Boyası Uygulama Şartları Nelerdir?

Yol çizgi boyası kullanımı; uygulamanın uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Boya sürülmeden önce zeminin üzerinin nemli ve kuru olmaması gerekiyor. Zeminde boyanın tutuculuğunu engelleyen taş, kum ve çamur gibi oluşumlarda mutlaka kaldırılmalıdır. Uygulamanın yapılacağı zaman hava rüzgarlı, yağmurlu olmamalıdır. Yağ, asit ve ziftin olmamasına da çok dikkat etmek gerekiyor.

1 kg yol çizgi boyası ortalama 5 metrekare alana çok rahat uygulanabiliyor. 1 kg yol çizgi boyası ince tabaka şeklinde sürülürse 5 metrekare alanı boyuyor. Fakat kalın tabaka şeklinde uygulandığında 3 metrekare alan boyanabilir. Yol çizgi boyası miktarıyla kaç metrekare alana uygulanacağı; boyanın kalitesine ve zeminin durumuna göre değişiklik gösteriyor. Erka Trafik, kaliteli yüzeyde uzun süre kalan yol çizgi boyası uygulamaları gerçekleştiriyor.

1