Yol Çizgi Boyası Uygulama

Yol Çizgi Boyası Uygulama

Yol çizgi boyası uygulama yapılırken öncelikle zemin ölçülendirilerek bantlanır. Aynı zamanda istenilen renkteki boyanın hazırlanarak parmak rulo yardımıyla zemine uygulanmalıdır. Kurumadan öncesinde yanlarda bulunan bantların çekilip alınması gerekir. Yol çizgi boyaları, asfalt, epoksi üzerine, otopark ve kaldırımlarda kullanılan, günümüzde oldukça yaygın olan bir kaplama türüdür. Zemine uygulama yapılma aşamasında yüksek kaliteli yol çizgi boyası kullanılır.

Yol çizgi boyalarının doğru şekilde seçilmesiyle beraber uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. Bu noktada yol çizgi boyalarının teknik özelliklerinin incelenmesi gerekir. Boyaların görünümü, dayanıklılığı, kolay uygulanabilirliğini etkileyen faktörlerde oldukça önemlidir.

Yol Çizgi Boyası Nasıl Olmalıdır?

Yol çizgi boyası, yol çizgilerinin işaretlenmesi için kullanılan boya türleri arasındadır. Aynı zamanda diğer boya türlerine göre farklılık gösterir. Yollarda bulunan göstergelerin daha belirgin hale gelmesi adına kullanılan yol çizgi boyaları, kolay bir şekilde uygulanır. Kuruma süresi kısadır ve kaliteli şekilde kullanıldığında aşınmaya karşı dayanıklı olmalıdır. Böylece tüm yollarda, otoparklarda ve kaldırımlardaki göstergelerin belirginliğini ve kalıcılığını da arttırırlar.

Yol çizgi boyası nasıl olmalıdır genel olarak bakarsak yol çizgi boyasının öncelikle renk değişimini yapmaması, sürtünmelere karşı dayanıklı olması gerekir. Asfalt yol çizgilerinin boyanması, otopark işaretlemelerde kullanılan boyaların yapışma gücünün yüksek olması gerekir. Sürtünmeye bağlı dayanıklı ve kolay sürülebilir olması da önemlidir.

Yol Çizgi Boyası Seçenekleri

Yol çizgi boyası seçenekleri arasında birçok renk seçeneği vardır. Bunlardan biri de sarı yol çizgi boyasıdır. Kaldırımlar, asfalt beton, pistler, spor tesislerinde uygulanabilir. Çabuk kuruyan yol çizgi boyaları arasında en fazla tercih edilen sarı renkleri, solmaya dirençlidir. Yol çizgi boyası içerisinde beyaz renk seçeneği de oldukça rağbet gören renklerdendir. Asfalt yol çizgi boyalamaları için tercih edilen bu seçenekler, solvent bazlı yapıdaki boya seçenekleri de mevcuttur. Solvent bazlı boyalar, kalın bir yapıdadır, böylece duvara hava girişini en asgari tutara indirir. Bunun dışındaki yol çizgi boyası seçenekleri şu şekilde özetlenebilir,

  • Fosforlu olan yol çizgi boyası, çizgilerin gece vakitlerinde daha net görünmesini sağlar. İşaretlemelerin parlaklık ve dayanıklılığını arttırmak amacıyla kullanılan bir boyadır.
  • Fosforlu yol çizgi boyaları klor kauçuk, alkid reçine içerikli boyalar olup, uygulama öncesinde beyaz astar kullanılarak dayanıklılığı ve parlak görünümünü arttıracaktır.
  • Akrilik yol çizgi boyaları içinde kullanılan pigmente göre birçok renk seçeneğinde bulunmaktadır, bunun yanı sıra tek bileşenli yapıda kullanılan cam pigmentleriyle ışığı yansıtır.

Genel olarak birçok farklı türde yol çizgi boyası seçenekleri mevcuttur. Bu noktada firmayla görüşerek yol çizgi boyası seçenekleri hakkında bilgi alabilir ve kullanıma başlayabilirsiniz. Yol çizgi boyası nerelerde kullanılır genel olarak yolun geçtiği her yerde kullanılır. Otoparklar, hastaneler, AVM, okul, havaalanı, liman, konut ve birçok alanda yol çizgi boyaları kullanılır.

1