Yürüyüş Yolu Çizgi Boyama

Yürüyüş Yolu Çizgi Boyama

Erka Trafik, fabrikalarda çalışanların can güvenliğini sağlamak amacıyla yürüyüş yolu çizgi boyama çalışmları gerçekleştiriyor. Yönetmeliğe uygun olarak oluşturulan yürüyüş yolu çizgileri sayesinde can ve mal kayıplarının önüne geçmek hedefleniyor. Yürüyüş yolu çizgi boyamalar hem Türkiye hem de dünya iş güvenliği standartlarına uygun şekilde tasarlanıyor.

Fabrikalarda yürüyüş yollarının belirlenmesi için tasarlanan çizgiler sayesinde güvenli alanlar oluşturulmuş oluyor. Çalışanların fabrika içlerinde rahat gezinmesini sağlayan bu çizgiler, proje şeklinde oluşturulur. Aynı zamanda fabrikalardaki güvenli bölgelerin belirlenmesini de sağlıyor. Fabrika çevresi, içi ve diğer alanlarında tehlikeli olan alanları belirtmek için yürüyüş yolu oluşturulur. Kaliteli boyalarla uygulandığı için uzun süre alandan çıkmaz.

 

Yürüyüş Yolu Çizgi Boyama Standartları

 

Dünya ve Türkiye iş güvenliği standartları doğrultusunda fabrika gibi alanlarda yürüyüş yolu çizgi boyama uygulamaları tasarlanıyor. Yürüyüş yolu çizgi boyama standartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Forklift yol çizgileri,
 • Acil çıkış yol çizgileri,
 • Boyanın renkleri,

Fabrikalarda yüklerin indirilmesi taşınmasında forklift araçlar kullanılıyor. Bu araçların kullanıldığı noktalar çizgilerle belirtilerek yaşanabilecek kazaların önüne geçilmiş oluyor. Fabrika içi yol çizgileri yönetmeliğine göre belirlenen çizgiler, sayesinde can ve mal kayıplarının önüne geçilmiş oluyor. Fabrikalarda forklift yol genişliği en yüksek 3 metre olması gerekiyor. Forkliftin minimum yol genişliğiyse 2 metre olarak belirlenmiştir. Yalnız bu ölçüler sabit değildir. Fabrikada forkliftin taşıdığı yük doğrusunda değişebiliyor.

Yürüyüş yolu çizgi boyama uygulamaları; iş yerleri, imalathaneler, depolar, üretim yerleri ve fabrikalarda çok kullanılıyor. Bu çizgi boyama uygulamalarıyla belirtilen bu alanlardaki acil çıkış yolları gösterilir. Acil çıkış yolları, isminden de anlaşılacağı üzere kişilerin acil durumlarda hızlıca alanı terk etmesini sağlar. Acil çıkış yollarının belirtildiği çizgiler, yeşil renktedir. Acil çıkış kapılarının ön taraflarına uygulanırlar. Acil çıkışların belirginleştirilmesi için hem “Acil Çıkış” hem de ok işareti kullanılıyor.

Yürüyüş yolu çizgi boyama uygulamalarında çizgilerin renklerine de çok dikkat edilmesi gerekiyor. Yürüyüş yolu çizgilerinin zeminden farklı bir renge sahip olması gerekmektedir. Çünkü zeminden farklı renge sahip olduğunda daha kolay fark edilir. Bu durumda güvenlik açısından hayati önem taşıyor. Yönetmelikte yürüyüş yolu çizgilerinin şu renklerde olması belirtilmiştir;

 • Mavi,
 • Kırmızı,
 • Yeşil,
 • Parlak turuncu,
 • Sarı,

Fabrika, depo, iş yerleri, imalathane gibi alanlara uygulanan mavi renkli yürüyüş yolu çizgileri 2 farklı anlamı ifade ediyor. Mavi renk, çizgi şeklinde kullanıldığında kişisel koruyucu donanımlarının kullanılması gerektiğini vurgular. Dairevi şekillerle kullanıldığındaysa emniyet rengini işaret ediyor.

Yürüyüş yollarındaki çizgilerde kullanılan kırmızı renk, tehlikeleri hareketleri gösterir. Aynı zamanda yangınla ilgili ekipmanların nerede olduğunu da gösterir. “Kapat”, “Tahliye Et”, “Düzeneği Acil Durdur” ve “Dur” gibi tehlikeli alarmları da göstermektedir. Yeşil renk, tehlikenin olmadığı yerleri gösterirken bir taraftan da ilk yardım ve acil çıkış noktalarını da gösteriyor. Parlak turuncu eğer doğal ve zayıf görüş koşullarının olduğu alanlarda kullanılırsa floresan özelliğine sahip olur. Bu özellik sayesinde de çizgiler çok dikkat çekmeye başlar. Sarı renkse “Uyarı” niteliği taşır. “Dikkatli ol ve önlem al”, “Kontrol Et” gibi uyarı işaretlerinin belirtilmesi için kullanılır. Ancak uyarı işaretlerinin dışında da birçok alanda kullanılabilir.

 

Yürüyüş Yolu Çizgi Boyama Nasıl Uygulanır?

 

Yürüyüş yolu çizgi boyama uygulamaları reçine esaslı soğuk çizgi boyaları ile yapılır. Bu uygulamalar iş güvenliği kapsamında yapıldığı için her noktasına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Uygulama için kimyasal ve fiziksel dayanımı yüksek olan zemin hassasiyetiyse az olan boyalar kullanılır. Boyanın yansıtma gücü, kalınlığı ve rengi değişmeden uzun süre uygulandığı alanda kalır. Çabuk kuruduğundan dolayı 20 dakika içerisinde uygulanan alan kullanıma açılır.

Uygulama aşamasına geçilmeden önce alanın yağ, kir ve tozdan arındırılması gerekiyor. Çizgi boyama işlemleri kuru alana uygulanmalıdır. Otomatik uygulama ekipmanlarıyla yol yüzeyine boya püskürtülerek çizgiler çizilir. Aynı zamanda fırça ve ruloda kullanılabilir. Yürüyüş yolu çizgi boyama işlemleri sayesinde işler düzenli şekilde kazasız halledilir. Fabrika, iş yeri, depo gibi alanlarının estetik ve düzenli görünmesi içinde yürüyüş yolu çizgileri oluşturulur.

Yürüyüş yolu çizgileri, görünür şekilde alanlara uygulandığı için insanlar onlara bakarak nereden ve nasıl yürüyecekleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu sebeple de daha hızlı ve bilinçli hareket ederler. Doğru ve estetik şekilde tasarlanan yürüyüş yolu çizgileri, kurumlar için profesyonel bir imajda kazandırır. Örneğin, alışveriş merkezlerindeki otoparklara çizilen yürüyüş yolu çizgileri kuruma profesyonel bir imaj kazandırır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Erka Trafik tarafından sunulan yürüyüş yolu çizgi boyama ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şu şekildedir:

 

 1. Yürüyüş Yolu Çizgi Boyama Planı Kimler Tarafından Yapılır?

Yürüyüş yolu çizgi boyama planı iş güvenliği uzmanları tarafından yapılır.

 

 1. Yürüyüş Yolu Çizgi Boyama İşlemlerinde Nasıl Boyalar Kullanılır?

Yürüyüş yolu çizgi boyamalarda dayanıklı ve özel karışımlı boyalar kullanılır.

 

 1. Yürüyüş Yolu Çizgi Boyaları Su Geçirir mi?

Yürüyüş yolu çizgi boyalarının su geçirme gibi bir özelliği yoktur.

1