Ankara Kompenantlı Boya

Ankara Kompenantlı Boya

Ankara Kompenantlı boya diğer adıyla soğuk uygulamalı yol çizgi boyası olarak bilinmektedir. Yüksek oranda dirençli olarak üretilen bu boyalar, hava kurutmalıdırlar. Üstelik tek bileşenli veya reçine esaslı olarak da üretilebilir. Kompenantlı boya renkleri ise genellikle sarı, kırmızı, beyaz veya siyahtır. Kompenantlı boya farklı çeşitlerde üretilmektedir. Bunlardan biri tek ve çift kompenantlı olarak öne çıkar. Yolların ve kaldırımların işaretlemeleri ile kullanılan bu boyalar yüksek performanslı olan yol çizgi boyalarıdır. Yol çizgilerinin işaretlenmesi, kaldırım taşlarının boyanması, asfalt yüzeyler ve otopark işaretlemelerinde kullanılmaktadır.

Tek Kompenantlı Boya Nedir?

Tek kompenantlı boya, çeşitli yağ ve yağ asitlerinden üretilir. İçeriğinde alkit reçine vardır ve eski tip boyaların modifiye edilmiş hali olarak özetlenebilir. Soğuk uygulamalı yol çizgisi olarak da bilinen bu boyalar, yüksek dirençli olarak üretilir. Aynı zamanda hava kurutmalıdır. Bu boyalar dokunma kurumasını 25 dakika içerisinde tamamlar, üstelik 60 dakika içinde tamamen sertleşir. Özellikle yol çizgi makinelerinde, rulo fırçalar ve pistole de kolayca uygulanabilir. Esneklik özelliği olan boyalar epoksi, asfalt ve beton zeminler üzerine uygulanır.

Çift Kompenantlı Boya Nedir?

Çift kompenantlı boya, sertleştirici ve boyaların bir araya gelerek oluşturdukları boyalardır. Özel uygulama makineleriyle birlikte yön okları, ana arter geçişleri ve trafik sembollerinin oluşturulması aşamasında kullanılır. Çift kompenantlı boya, iki kompenantlı olarak metil metakrilat esaslı olan reçinelere ek olarak dolgu maddesi ve pigmentlerin birleşimiyle meydana gelen soğuk yol çizgi boyalarıdır.

Kompenantlı Boya Kullanım Alanı ve Özellikleri

Ankara Kompenantlı boya özellikleri bakımından uzun ömürlüdür ve uygulandıkları yüzeye de çok iyi tutunurlar. Kurumaları hızlıdır, uygulanmadan 1 saat sonrasında zemin kullanıma hazır hale gelir. Diğer atmosfer şartlarından, UV ışınlarından, toz, kir ve egzoz yağlarından da etkilenmezler. Kompenantlı boya özelliklerine genel olarak bakarsak,

  • Kompenantlı boyalar, alt yüzey ile birlikte çalışmasını sağlayan termoplastik esneme kabiliyetine sahiplerdir. Soğuk uygulama boyasıdır ve sıcak uygulama sırasında olabilecek tehlikeler bulunmaz.
  • Kompenantlı boyalar gece görünüm özelliğine sahiplerdir üstelik beton, asfalt, yüzey sertleştirici, epoksy, mozaik, seramik, granit ve benzeri yüzeylerde de rahat bir şekilde kullanılır.
  • Bu boyalarla çizgiler, ok, yay geçidi, sayı veya harf uygulamaları gibi şablon baskılarda yapılır. Tüm şehir içi ve şehir dışı yollarda, endüstriyel alanlar, imalathane, depo gibi birçok yerde uygulama alanı mevcuttur.
  • Çift kompenantlı boya yol boyası, trafik sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde hız kesici ve uyarı amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Kompenantlı Boya Uygulama Şekli

Ankara Kompenantlı boya uygulama şekline baktığımızda, uygulama yapılan yüzeylerdeki tüm yağ, kir ve diğer maddelerin temizlenmesiyle yapılır. Yüzey tamamen tozsuz, temiz ve kuru hale getirilidir. Uygulama alanı da iyi bir havalandırmaya sahip olmalıdır. Havalandırması olmayan kapalı mekanlarda koku yoğunluğu meydana gelecektir. Tamamen profesyonel ekipler tarafından hazırlanan kompenantlı boyalar, önemli bir avantaj sağlar.

1