Çift Kompenantlı Boya

Çift Kompenantlı Boya

Çift kompenantlı boya aynı zamanda iki kompenantlı çizgi boyası olarak adlandırılır. Metil metakrilat esaslı olan reçine içerisine dolgu maddeleri ve pigmentler de eklenir. Böylece soğuk yol çizgi boyası olarak adlandırılır. Uygulanacak yüzeye de soğuk şekilde uygulanır. Uygulama sırasında hava derecesi +5 ila +40 derece olup ömrü de 3 seneden fazla olur. İki kompenantlı yol çizgi boyası, yardımcı maddelerle ultraviyole ışınlarına karşı dirençlidir. Tüm konfeksiyon maddeleri ile stabilize edilmiştir. Bir diğer önemli husus ise iki kompenantlı boyaların isteğe bağlı şekilde her renkten imal edilmesidir.

Çift Kompenantlı Boya Nedir?

Çift kompenantlı boya, yansıtma gücü mükemmel, iki bileşenli bir yol çizgisi boyasıdır. Bileşenleri ile birlikte fiziksel, kimyasal dayanımı oldukça yüksektir. Yüksek dayanımı sayesinde, özellikle yoğun trafik altında yansıtma gücünü, rengini ve film kalınlığını muhafaza edebilmektedir. Yollarda buzlanma duruma karşı kullanılan kimyasallardan, araçlardan düşen yağlardan ve yakıtlardan da kesinlikle etkilenmezler. Çift kompenantlı boya ömrü ise yoldaki trafik yoğunluğuna bağlı olarak 24 ila 48 ay arasında değişir. Çift kompenantlı boya özelliklerine baktığımızda,

  • Çift kompenantlı boya, uyarı ve güvenlik amaçlı işaretlemelerin yapılasında, yaya geçitleri ile birlikte yavaşlama çizgilerinin çizilmesi, yol üzerindeki şablonlar vasıtasıyla şekil çizilmesi ve yazı yazılmasında kullanılabilir.
  • Soğuk boya ile yol çizgileri, dayanıklılık ve yansıtma değeri bakımından daha ekonomik olmasıyla beraber avantaj sağlar.
  • Boya ve sertleştiricilerin bir araya gelmesiyle oluşturulan çift komponent boyalar, özel uygulama makineleriyle birlikte uygulanabilir.
  • Boyalar bir ile 5 milimetre kalınlıkta uygulanır, yoğun trafikle birlikte yıpranması zordur.

Çift Kompenantlı Boya Nerelerde Kullanılır?

Çift kompenantlı boya kullanım alanı şehir içerisindeki belediye yolları, otoparklar, otoyolları, şehir dışı devlet yolları ve ekspres yolları için sıklıkla kullanılır. Özellikle yaya geçitleri, sembol, ok, harf ve rakam uygulamaları, yavaşlama ve uyarı çizgileri, ofset taramalar, hız kesici uygulamalar gibi alanlarda kullanılması tavsiye edilir. İki kompenantlı çizgi boyaları, beton ve asfalt yüzeylerde trafik güvenirliğinin önem kazandığı yerlerde kullanılmaktadır. Uygulama kalındığı sayesinde yoğun trafik ve yaya geçitlerinde iyi bir performans ve dayanıklılık sağlar.

Çift Kompenantlı Boya Nasıl Uygulanır?

Çift kompenantlı boya uygulaması genel olarak kolaydır ve yüksek örtücülüğe sahip olduğu için, zamanla renk değişimi yapmaz, uygulandığı yüzeye güçlü bir aderans sağlar. Aynı zamanda sürtünme ve aşınmaya dayanıklı, uzun ömürlü, çift komponentli, UV dayanımı yüksek bir yol çizgi uygulaması olarak, farklı şekillerde yapılabilir. Çift kompenantlı boya uygulaması elle, manuel olarak veya makine ile gerçekleştirilebilir. Ardından ise gelen cam küreciğiyle uygulama sonlanır. İki kompenantlı yol çizgi boyasının, tatbik edilen yüzeyde kuruma süresi de 30 ila 45 dakika arasında olur. Belirtilen bu süre sonunda iki kompenantlı yol çizgi boyası, yüzeyde hazır hale gelecek ve trafiğe de açılacaktır.

1