Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası

Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası

Çift kompenantlı yol çizgi boyası trafik güvenliğini oluşturmak adına önemli bir rol oynayan, yaya geçidi, dur çizgisi, yavaşlama uyarı çizgileri için ideal bir çözüm olarak bilinmektedir. Çift kompenantlı yol çizgileri, boyalardaki bileşenlerin belirli oranlar dahilinde karıştırılmasıyla oluşan reaksiyonla sertleşir. Sürüldüğü yüzeye yapışarak fiziksel, kimyasal dayanımı açısından yüksek bir ürün olarak tanımlanır. Bu boyalar yüksek dayanımı sayesinde, yoğun trafik altında bile kalıcılığını uzun süre muhafaza eder.

Disiplinli ve özverili bir anlayışla yüksek kaliteli olarak üretilen çift kompenantlı yol çizgi boyaları, geçtiğimiz dönemlerde oldukça popüler bir hale geldi. Çünkü kompenantlı boyalar birçok avantaja sahiptir ve otoparklarda da kullanımı olduğu için otopark dizaynında da çift kompenantlı yol çizgi boyaları kullanılır.

Neden Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Kullanılır?

Çift kompenantlı yol çizgi boyaları, birçok farklı çeşitte bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında yer alan serpme çift kompenantlı boyalar, cam küreciklerinin serpildiği boyaların başında gelir. Bu boya serpilerek uygulanır. Sürüldüğü yere anında yapışan bir yapısı vardır. Motor yağı ile birlikte petrol ve benzin gibi türevlerine karşı son derece dayanıklıdır. Yol üzerindeki trafik uyarı çizgilerinde de kullanılır. Bu boya türü, daha pürüzlü bir yapı oluşturur bu nedenle hız kesici olarak kullanılır.

Aynı zamanda yüksek kalitede olanları tercih edilebilir. Profil atlama çift kompenantlı boyalar ise, yol üzerinde belli bir kalınlık oluşturabilir. Sürücüler ise bu boyanın sağladığı kalın çizgilerle kendi şeridi içerisinde kalacaktır. Fiziksel ve kimyasal direnci yüksek olan bu boya, her türlü ısı değişimine kaynaklıdır.

Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Kullanım Alanları

Çift kompenantlı yol çizgi boyası kullanım alanları arasında şehir içi belediye yolları, şehir dışı, il ve devlet yolları, otoyollar ve otoparklarda uygulanmaktadır. Çift kompenantlı yol çizgi boyası, yaya geçidi, yavaşlama ve uyarı çizgileri, sembol, ok ve ofset tarama gibi uygulamalarla öne çıkar. Bu boyalar genellikle sarı veya beyaz renklidir ve bunların dışında birçok farklı renk seçeneği de mevcuttur. Çift kompenantlı yol çizgi boyası avantajları açısından baktığımızda,

  • Yüksek kaynama direncine sahiptir, bu nedenle en sıcak bölgelerde bile kullanılabilir.
  • Boya içerisinde solvent bulunmaz, doğaya zarar veren maddelerde içermemektedir.
  • Kimyasal maddelerden, kaplama üzerine düşen yağ ve yakıtlardan da etkilenmez.
  • Uzun ömürlü olan çift kompenantlı yol çizgi boyası, yol yapısı ve üzerindeki trafiğe bağlı şekilde 24 – 36 ay asfalt üzerine kalabilir.
  • Çok iyi bir şekilde adezyona, aşındırmaya karşı olarak yüksek dayanıklılığa sahiplerdir.

Genel olarak çift kompenantlı yol çizgisi veya yol çizgisi boyası bir tür soğuk yol çizgi boyasıdır. Günümüzde otopark haricinde otoyol ve caddelerde de sıklıkla kullanılabilir. Kullanıcılara sunulan birçok avantajdan yararlanabilir, yüksek dayanıklılığa sahip boya hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

1