Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Fiyatları

Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Fiyatları

Çift kompenantlı yol çizgi boyası fiyatları genellikle çeşitli faktörlere göre farklı olabilmektedir. Yol çizgi boyaları, içeriği, miktarı gibi nedenlerden dolayı geniş bir fiyat aralığında değişim gösterebilmektedir. Fiyatları etkileyen en önemli faktörlerden biri de boya içinde yer alan kimyasal bileşenlerdir. Aynı zamanda bu bileşenlerin oranı da yol çizgi boyasını etkilemektedir. Satın alınan boya miktarı yani uygulanacak alanın büyüklüğü de çift kompenantlı boya fiyatı konusunda genel bir bilgi verebilir.

Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Çift kompenantlı yol çizgi boyası satın almak istenildiği zaman, boyanın nerede ve ne amaçla kullanılacağına karar verilebilir. Örnek olarak daha nemli, yüksek sıcaklıkla bölgelerde hızlı kuruması adına su bazlı yol çizgi boyası tercih edilme aşamasında, kalıcılığın daha önemli olduğu bölgede çift komponentli boyalar daha etkin bir seçenek olacaktır. Kullanılacak bölge çok parlak olabilir veya daha öncesinde epoksi boya kullanılmışsa su bazlı olan boyalar kullanılmaz.

Boyanacak bölgenin boyutuna göre miktarsal olarak tercih yapılabilir. Çok büyük alanlarda daha nizami ve dikkatli boyanacaksa, rulo ve fırça yerine yol çizgi boya arabası önemli bir kolaylık sağlar. Sarı yol çizgi boyası fiyatları ise bu noktada belirtilen faktörlere göre değişiklik gösterir.

Çift Kompenantlı Yol Çizgi Boyası Nasıl Uygulanır?

Çift kompenantlı yol çizgi boyası, trafik güvenliğinin önem kazandığı yaya geçitleri, dur ve hız kesici çizgilerle kullanılmaktadır. 2 ila 4 mm uygulama kalınlığı ile çok yoğun trafik bölgelerine kolay şekilde uygulanmaktadır. Yüksek örtücülüğe sahip olan, zamanla renk değişimi yapmayan, uygulandığı yüzeyde de güçlü bir aderans sağlayan, uzun ömürlü, sürtünmeye dayanıklı olan boya avantajlarıyla birlikte tüm yollarda yüksek dayanıklılık sağlar. Çift kompenantlı yol çizgi boyası nasıl uygulanır baktığımızda,

  • Yüzeye doğrudan yapılan yol çizgi boyası uygulamalarında beklenen başarıyı sağlamak adına yüzey hazırlanması yapılır.
  • Uygulama öncesinde, uygulanacak alanın asfalt ve beton yüzeyler üzerinde meydana gelen kirler, uygun solvent ile silinerek temizlenir.
  • Yapılan profesyonel planlamalar ile birlikte yol çizgi uygulaması yapılır ve kısa sürede kuruduğu için hemen kullanma imkânı verir.
  • Soğuk yol çizgi boyası uygulaması yapılırken tamamen profesyonel kişiler tarafından, iyi havalandırılmış alanlarda maske ile birlikte kullanılması ve solunması gerekmez.
  • Yollarda çizgi boya uygulamaları öncesinde astar uygulamasına gerek duyulmaz, hızlı kuruma yapması, istenirse yol çizgileri üzerine cam kürecikleri serpme işlemi de yapılabilir.

Genellikle çift kompenantlı yol çizgi boyası, yüksek aşınmada istenilen asfalt ve beton yüzeyler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle söz konusu olan yüzeylerde rahatlıkla uygulanır. Otopark çizgileri, yollar, trafik çizgi işaretleri, kaldırım taşları kenarları, bisiklet yol çizgi boyası, yürüyüş yolları, yol çizgi sembolleri gibi yol işaretleme çizgileri olarak kullanılabilir.

1