Elektrikli Araç Şarj İstasyon Çizgileri

Elektrikli Araç Şarj İstasyon Çizgileri

Erka Trafik uzman ekibi tarafından uygulanan elektrikli araç şarj istasyon çizgileri sayesinde istasyonların etkin şekilde kullanılması sağlanır. Günümüzde elektrikli araçların kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Dolayısıyla bu araçların şarj edileceği istasyonlara ihtiyaç var. Elektrikli araç şarj istasyonlarının etkin şekilde kullanılması için istasyonun olduğu alanın çizgilerle belirtilmesi gerekiyor.

Elektrikli araç şarj istasyon çizgileri, araçların istasyona doğru yönlendirilmesi ve hareket etmesi açısından çok önemlidir. Şarj istasyonlarına çizilen çizgiler, trafik yönetmeliklerine uygundur. Ancak müşteri talep ve ihtiyaçları doğrultusunda da özelleşebiliyor. Şarj istasyon çizgileri, karışık trafik oluşmasını engeller. Şarj noktalarının belirtildiği istasyonlar, kaza vb. olumsuz durumlarında önüne geçiyor. 

Elektrikli Araç Şarj İstasyon Çizgileri Özellikleri

Elektrikli araçlar, sürdürülebilirlik ve çevre koruma kapsamında daha çok önemli hale geldi. Bununla birlikle elektrikli araç şarj istasyonları ve onların yerini belirleyen istasyon çizgileri de önemli hale geldi. 
Elektrikli araç şarj istasyon çizgileri özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

- Yola özel boya çeşitleriyle çizilir. 
- Yıpranmayan, solma, aşınma ve çizilmeye karşı çok dayanıklıdır. 
- Sertleşen bir yapıya sahiptir. 
- Kullanım ömrü çok uzundur. 
- Şarj istasyonlarının olduğu alanı göstererek hemen bulunmasını sağlarlar. 
- İstasyonun etrafındaki trafiği düzenleyerek kazaları engellerler. 
- Şarj noktalarının etkin ve verimli kullanılmasını da sağlıyorlar. 

Erka Trafik, profesyonel ekibiyle elektrikli araçlar için şarj istasyon çizgileri inşa ederek araç sahiplerini istasyonların nasıl kullanılacağı hakkında bilgilendirmiş olur. Trafik yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilen şarj istasyon çizgileri sayesinde sürücülerin yanlış yere gitmesi de engellenmiş olur. 

Elektrikli Araç Şarj İstasyon Çizgileri İnşasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli araç şarj istasyon çizgileri uygulanırken bazı noktalara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir;

- Şarj istasyonlarının nerede olduğunun belirlenip hangi bölgelerinin işaretlenmesi gerektiği belirlenmelidir. 
- İşaretlemeler, özel makineler ya da uygun şekilde hazırlanan boyalı şeritlerle yapılır. 
- Çizgilerin net ve düzgün olması çok önemlidir. 
- İşaretlemeler için kullanılacak şekil ve renkler önceden belirlenmelidir. Elektrikli araç şarj istasyonlarında kullanılan yeşil renk, elektrikli araçların çevre dostu olduğunu yansıtıyor. 
- Şarj istasyonları, çeşitli sembol ve işaretlerle belirgin hale gelir. 
- Elektrikli araç şarj istasyon çizgilerinin düzenli bakımının yapılması gerekiyor. Çizgiler hasara uğradığında ya da solduğunda mutlaka düzeltilmelidir. 

Elektrikli araç şarj istasyon çizgilerinin en önemli amaçları arasında istasyonların etkin kullanılması geliyor. Yeşil ulaşımı teşvik eden elektrikli araçlara ait şarj istasyon çizgileri doğru uygulandığı takdirde şarjla ilgili işlemlerin düzenliliği sağlanmış olur. Çizgilerin inşa edildiği boya türleri hem insan hem de çevre sağlığına çok uygundur. Bu boyaların içerisinde şu ana bileşenler yer almaktadır;

- Pigmentler
- Cam kürecikler
- Reçineler
- Bağlayıcı özelliğe sahip bazı maddeler

Çizgiler, soğuk yol çizgi boyalarıyla inşa edilir. Erka Trafik ile iletişime geçerek elektrikli araç şarj istasyon çizgileri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

1